reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’deki Windows Phone kullanım oranları

İşletim sistemi veya akıllı telefon modeli kullanım oranlarını verirken genellikle ABD başta olmak üzere İngiltere, Almanya, Kanada gibi belli başlı ülkelerin istatistikleri verilir. Ancak Windowslu cihazların pazar araştırmalarını yapan ünlü bir analiz firması bu ay ilk defa Türkiye pazarını da analiz ettiği raporunu yayınladı.

adduplex-nov-world-os
AdDuplex’in bu ayki raporunda Windows mobil işletim sistemlerinin kullanım oranları ve Windowslu telefon modellerin ülke içindeki dağılımları yer alıyor. Dünya geneline baktığımızda Microsoft’un son mobil işletim sistemi Windows 10 Mobile, yavaş yavaş varlığını hissettirmeye başlıyor. Windows ekosistemi içerisinde kendine yüzde 7’lik bir kullanım payı elde eden Windows 10 Mobile’ın, yüzde 78,9 kullanım oranıyla birinciliği elinde bulunduran Windows Phone 8.1’i yakın zamanda geçmesi epey zor görünüyor.

adduplex-nov-turkey-device
Türkiye’deki Windows telefon kullanım oranlarına baktığımızda, firmanın da belirttiği gibi epey ilginç sonuçlar göze çarpıyor. Dünya genelinde pek tercih edilmeyen Windows telefonların ülkemizde ilk üçe girdiğini görüyoruz. En eski Windows Phone modellerinden Lumia 520 en çok kullanılan cihaz olurken Lumia 1320 de yine ülkemizdeki en popüler Lumia cihazlardan. Kısa bir süre sonra Türkiye’de de satışa sunulması beklenen Lumia 950 ve Lumia 950 XL istatistikleri nasıl etkileyecek, merakla bekliyoruz.