reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone yok olmaya yüz tuttu

Windows Phone kan kaybetmeye devam ediyor. Bu yılın başında global akıllı telefon satışlarında hafif bir kıpırdanma yaşasa da Microsoft’un yadigar işletim sistemi ilk çeyrek sonunda adeta dibi gördü. Gartner’ın raporuna göre geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 2,5 olan Windows Phone pazar payı yüzde 0,7’ye kadar geriledi. Bu dönemde yalnızca 2,4 milyon adet Windows Phone’lu telefon satışı gerçekleşti.

Microsoft’un Windows 10 Mobile işletim sistemli yeni Lumia telefonlarını duyurması, giriş seviyesi telefon kanadını satacağını açıklaması ve eski telefonlarından desteğini yavaş yavaş çekmeye başlaması derken bu rakamlar aslında sürpriz sayılmaz. Öte yandan Windows Phone’un yanı sıra BlackBerry de dibi görmüş durumda. Şimdilerde Android’e geçen BlackBerry’nin eski işletim sistemi yüzde 0,2’lik pazar payıyla adeta son dakikalarını yaşıyor.

iOS’in de yüzde 17,9’dan yüzde 14,8’e gerilediği dönemde pazar payını yükseltebilen tek işletim sistemi ise Android oldu. Google’ın işletim sistemi yüzde 78,8’den yüzde 84,1’e yükseldi.