reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone dibe vurdu

Windows Phone 2015 yılında da yokları oynadı. Her geçen yıl daralan pazar payı geçtiğimiz yıl iyice küçüldü ve Android ile iOS’in arasında neredeyse nokta kadar kaldı.

Bundan beş yıl önce söz konusu iki işletim sistemine iddialı bir alternatif olarak çıkan Windows Phone, ne yazık ki bu iddiasından her geçen yıl uzaklaşıyor. 2015’in son çeyreğinde yalnızca 4,5 milyon Windows Phone satılırken bu sayı bir önceki yılın aynı döneminde 10,5 milyon olmuştu. Yüzde 57’lik bir düşüş, Windows Phone’un şu an geldiği noktayı çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor. IDC’nin raporuna göre son çeyrekte yaklaşık 400 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleşti. Satılan telefonlar içinde Windows Phone’un payı ise yalnızca yüzde 1,1.

Tüm zamanlara baktığımızda ise durumun vahameti daha net anlaşılıyor. Bugüne kadar Nokia ve Microsoft adı altında sadece 110 milyon adet Windows Phone işletim sistemli cihaz satılabilmiş. Android ve iOS’in bu anlamda ulaştığı toplam sayı ise tam 4,5 milyar. Microsoft’un yeni umudu Windows 10 Mobile ile artık işleri biraz daha ciddiye alması gerekiyor.