reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone öldü; nasıl bilirdiniz?

Bir dönemin daha sonuna geldik gibi görünüyor. Microsoft’un Windows Phone’u canlı tutma çabası sona erdi. Şirket cihazlarının neredeyse yüzde 80’inde yer alan Windows Phone 8.1 desteğini sonlandırdı.

Eğri oturup doğru konuşalım; Windows Phone zaten bir süredir bitkisel hayattaydı. Akıllı telefon pazarındaki satışlara baktığımızda Windows Phone’un istatistikleri içler acısı durumda. Rakipleri karşısında pek de şansı olmayan Windows Phone’un acısına bir son verme zamanı gelmişti ve Microsoft sonunda fişi çekecek cesareti kendinde bulmayı başardı. Microsoft üç yıl önce tanıttığı, Cortana’yı da mobile katan dev güncellemesi Windows Phone 8.1 desteğini tamamen sonlandırdı.

Şirketin akıllı telefonlarının yaklaşık yüzde 20’lik kısmı, ki bu çok düşük bir sayı, Windows 10 Mobile OS ile destek almaya devam ediyor. Ancak Microsoft’un Windows 10 Mobile desteğini sürdürüp sürdürmeyeceği henüz net değil. iOS ve Android’le cihazlar arası iletişimi güçlendirmeye çalışan Microsoft’un Windows 10 Mobile OS ile akıllı telefon pazarında sıfırdan baskınlık elde edebilmesi ise çok olası görünmüyor. Firma yeni akıllı telefonlar çıkarmaya devam eder mi bilemiyoruz ancak iyiden iyiye düşen pazar payının yok olma seviyesine geldiği kesin. Şirketin 2017 yılında desteğini kestiği ürünlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.