reklamı kapat

POPÜLER

Nokia, 1 buçuk milyar adet S40’lı telefon satışına ulaştı

Telefon dünyasına uzak olmayanlar S40’ın ne olduğunu biliyordur. Bilmeyenler için söyleyelim, S40, Nokia’nın ilk olarak 1999 yılında 71110 modelinde kullandığı ve geliştirilen sürümleriyle halen kullanılmaya devam eden işletim sisteminin adı. Nokia, S40’la ilgili oldukça önemli bir dönüm noktasını geride bıraktı. Brezilya’nın Sao Paulo kentinde Nokia Asha 303 satın alan bir kadınla birlikte Nokia 1 buçuk milyarıncı S40’lı akıllı telefonunu satmış oldu Halihazırda dünya üzerinde 675 milyon S40 işletim sistemli telefon kullanıcısı var. Dünya genelinde her saniyede 12 adet S40’lı telefon satılıyor. S40’lı telefon sahipleri, her gün telefonlarına 3,7 milyon uygulama yüklüyor.

Sözünü ettiğimiz S40, tabii ki ilk versiyondan çok ama çok farklı. Yine de günümüzün akıllı telefonlarını idare etmek için pek yeterli değil. Nokia, geride bıraktığımız yıl içinde Microsoft’la anlaşıp, yoluna Windows Phone ile devam edeceğini duyurmuş ancak S40’lı telefonları Asha adıyla üretmeyi sürdüreceğini söylemişti. Bu ilk başlarda biraz tepki çekmişti ancak Nokia’nın az gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlardaki büyük payı düşünüldüğünde doğru bir hamle yapılmış görünüyor. Umarız Nokia 1 buçuk milyarlık bu başarıyı yıllar sonra Windows Phone’lu akıllı telefonlarda da gösterir.

2011 içinde şirket değerinden 19 milyar dolar kaybeden Nokia’nın son umudu Windows Phone gibi görünüyor. Firma, şu ana kadar Lumia serisinden 1 milyon adet akıllı telefon satmış durumda. Sektörün uzmanlarının yaptığı öngörüler ise Nokia’dan yana; önümüzdeki üç ıl içinde Windows Phone’un iOS’i geçeceğini söylüyorlar.