reklamı kapat

POPÜLER

Nokia, Symbian’ı bitirdi

Piyasanın eski lideri Nokia, 2012 son çeyrek raporunda, 8,041 milyar euro’luk satış gelirinden 439 milyon euro operasyonel kâr elde ettiğini açıkladı. Yılın son üç ayında 4,4 milyon Lumia cihazı satan firmanın 2,2 milyon Symbian‘lı akıllı telefonla birlikte toplam akıllı telefon satış adedi 6,6 milyon oluyor. S40 tabanlı Asha serisinin satışları ise çok daha yüksek: 9,3 milyon adet. Bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde 19,6 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren Nokia’nın, bu çeyrekteki 6,6 milyonluk satış adedi büyük bir düşüşü işaret ediyor.

Öte yandan rapor Symbian telefonlarının sonunun geldiğini haber vermesiyle de önem taşıyor. Raporda yazılı olan ifadeleri aynen aktaralım:

“2012 yılı boyunca süren Windows Phone dönüşümümüz sürecinde Symbian’lı cihazları dağıtmaya devam ettik. Görüntüleme yeteneklerimizi sergilediğimiz ve 2012’nin ortalarında piyasaya sunduğumuz Nokia 808 Pureview, Nokia’nın son Symbian’lı telefonuydu.”

Raporda yer alan 2,2 milyonluk Symbian’lı cihaz satışı ve piyasadaki Windows Phone işletim sistemli cihaz hareketliliği düşünüldüğünde bu karar kimseyi şaşırtmıyor. Nokia’nın bundan sonra toplam sayı içindeki yeri yadsınamayacak olan Asha serisi (6,6 milyon) ve Windows Phone 8’li cihazlar ile ilerleyeceği belli oluyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Nokia, Symbian’ı bitirdi” için 3 cevap

 1. Abidin dedi ki:

  Benim gibi bir Symbian taraftarı için söylemesi zor ama “olması gereken buydu”. Artık WP ile devam edeceğiz; tabi ki Lumia olanından (:

 2. İsa dedi ki:

  efsane olarak kalacaklar :))

 3. Sinan Cansuner dedi ki:

  Abidin,

  yıllarca Symbian taraftarı oldun demek. Ve Nokia Symbian’ı mezara gömene kadar da içinde hep bir umut vardı di mi? Hala daha WP ile yolumuza devam edeceğiz diyorsun.

  Sana tavsiyem artık akıllı bir işletim sistemine geçiş yapma zamanın gelmiş. WP yerine iOS veya Android işletim sistemli bir “akıllı” telefon al ve yoluna onunla devam et.

  Yoksa, 5 yıl sonra WP mezara gömüldükten sonra Android’e “zorunlu” olarak geçersin.

  S.