reklamı kapat

POPÜLER

Android, 2010’un son çeyreğinde Symbian’ı alt etti

Google‘ın akıllı telefonlara özel işletim sistemi Android, 2010 yılının son çeyreğinde daha fazla telefona yüklü gelerek Nokia‘nın Symbian‘ını tahtından etti. Symbian, telefonlarda kullanılmaya başlandığı 2001 yılından beri ilk sıradaki yerini kimseye kaptırmamıştı. Canalys araştırma firmasının raporuna göre, yılın son çeyreğinde 32.9 milyon Android’li telefon satıldı. Buna karşılık Symbian’lı telefon satışı 31 milyonda kaldı.

Apple’ın 2007 yılında akıllı telefon pazarına girmesinden de sonra piyasaya çıkan açık kaynak kodlu Android işletim sistemi, giderek artan bir popülariteye sahip oldu ve ücretsiz olmasından dolayı birçok ufak marka tarafından tercih edildi. Samsung, HTC ve LG gibi büyük firmalar da işletim sistemi olarak Android’i tercih edenler arasında yer aldı. Symbian ise Nokia telefonlarla sınırlı kaldı. İki işletim sistemi arasındaki yaklaşık iki milyonluk fark da bu durumdan kaynaklanıyor olsa gerek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Android, 2010’un son çeyreğinde Symbian’ı alt etti” için 3 cevap

  1. themt dedi ki:

    Yazık Nokia’ya durumu göremiyorlar sanırım.

  2. Serkan dedi ki:

    Eğer böyle devam ederse açık kaynak kodlu programlar ve sistemler tutulmaya başlar.. Bu da çoğu firmanın çökmesine sebep olabilir..

  3. fatih dedi ki:

    nokia’nın anlamsız egomanyasının sonuna geliyoruz.bence android apple’In işletim sisteminden de daha kullanışlı ve stabil.bir süre iphone kullandım şimdi xperia x10 kullanıyorum.ve bir daha sistemi android olmayan bir telefonu alacağımı sanmıyorum.google bir çok sektörde olduğu gibi bu alanda da farkını gösteriyor.