reklamı kapat

POPÜLER

64 bit işlemcili HTC Desire 510’un işletim sistemi 64 bit ile çalışmıyor

Apple’ın 64 bit işlemcili iPhone 5s modelini geçen yıl piyasaya sürmesi, Android ekosistemi için mutlak bir gerekliliğe yol açtı: 64 bit sOc (system on chip – çip üzeri sistem) kullanan modeller üreterek Apple’ı yakalamak. Bunun için gereken süre ise beklenildiğinden uzun sürdü ve iPhone 5s’den yaklaşık bir yıl sonra 64 bit işlemciye sahip ilk Android’li telefon HTC Desire 510 duyuruldu. Bu bir ilk olsa da çözülmesi gereken sorunlar yok değil.

Desire 510’da kullanılan 64 bit’lik Snapdragon 410 işlemci, orta seviye özelliklere sahip ve Galaxy S5, LG G3 gibi üst seviye modellerde kullanılan 32 bit’lik Snapdragon 801’in performansının altında kalıyor. Cortex A-57 mimarisine dayalı Snapdragon 410 işlemcinin yanı sıra cihazın 1 GB RAM, 8 GB dahili depolama kapasitesi, microSD desteği, 5 megapiksel arka kamera, 4,7 inçlik 854×480 piksel çözünürlüklü ekran gibi özellikleri bulunuyor. Sahip olduğu pil ise 2.100 mAh ölçeğinde. HTC Desire 510’un genel hatlarıyla net bir biçimde orta segment model olduğu görülüyor, üstelik sahip olduğu 64 bit yapısı da henüz yazılımsal gereklilikler açısından uygun koşulları barındırmıyor.

HTC Desire 510’un sahip olduğu çip 64 bit olmasına karşın işletim sistemi 4.4 KitKat. Android’in bu işletim sistem sürümü 64 bit yapısında değil ve 32 bit işletim sistemi konumunda. Bu durumda HTC Desire 510’un donanımsal olarak bünyesinde barındırdığı özellik, yazılımsal olarak desteklenmemiş oluyor. HTC’nin bu tuhaf sendromu aşmasının yolu ise Google’a bağlı. İlgili model; 64 bit destekli Android L sürümüne yükseltildiği zaman 64 bit işlemcili bir işletim sistemi ile kullanıma olanak tanınacak. Sonuç olarak HTC Desire 510, bugünün değil yarının akıllı telefonu!

ANDROID L İLE BİRLİKTE NE OLACAK?
Android L’ye güncellendiğinde HTC Desire 510, Android 4.4 KitKat sürümündekine göre daha hızlı bir kullanım sunacak. İlgili güncellemenin tarihi bilinmiyor. Bununla birlikte ilk etapta üst segment cihazların güncelleneceği öngörülüyor ve orta segment model bir model olan HTC Desire 510’un kullanıcılarını uzun süre bekleteceği düşünülüyor.

YORUMLAR