reklamı kapat

POPÜLER

Symbian ve MeeGo devri resmen sona erdi

Nokia’nın bir dönemin en popüler cep telefonu üreticilerinden olmasında büyük katkı sağlayan Symbian, kısa süre önce yayınlanan açıklama ile tamamen kapatıldı. Günümüzün üstün özellikteki cihazlarına ayak uydurabilmek için yeni nesil işletim sistemlerine yönelen teknoloji devi, tüm çalışmalarını bu yönde yoğunlaştırdığını bildirdi.

1998 senesinde ortak bir işletim sistemi kurma hayaliyle temeli atılan Symbian’da Nokia, Sony Ericsson, Panasonic, Samsung, Siemens ve Ericsson şirketlerinin hisseleri bulunuyor. Pastanın büyük dilimini alarak söz hakkını da elinde bulunduran Nokia’nın önderliğinde yıllardır geliştirilen yazılım, Seri 60 ve Seri 80 arabirimleriyle tanınıyor.

İstekleri karşılamayan Symbian, Android ve iOS’un piyasada poy göstermesiyle büyük düşüş yaşadı. 2013’te Microsoft’un Nokia’yı satın almasının ardından geleceği büyük ölçüde şekillenen servis, yayınlanan son açıklamayla MeeGo ile birlikte resmen tarihin tozu sayfalarına karıştı. Böylelikle geliştiricilerin Nokia Store’a yeni uygulama gönderip varolan programlarını güncellemeleri artık mümkün değil. Üstelik halihazırda Symbian ve MeeGo’ya sahip cihazlara da güncelleme gelmeyecek. Yol haritasının Windows Phone ve giriş seviyesi Asha üzerine şekilleneceğini bildiren yetkililer, geçen onca yıla teşekkürlerini sundular.

YORUMLAR