reklamı kapat

POPÜLER

Nokia ve Microsoft iş birliği resmi olarak duyuruldu

Ve nihayet beklenen (istenen değil) oldu: Nokia, Microsoft’la stratejik ortaklık için bir araya geldi. Bu birliktelikle, Nokia’nın akıllı telefonlarında kullanacağı, ağırlık vereceği işletim sistemi Windows Phone oldu. İki firmanın beraberliği yalnızca işletim sistemiyle de sınırlı kalmıyor. Microsoft’a ait Bing arama motoru ve adCenter, Nokia telefonlar için arama ve reklam servisleri sunacak. Ovi Maps, Microsoft’un haritalama servisinin temelini oluşturacak ve Bing ile entegre hale getirilecek. Ayrıca Nokia’ya ait içerik marketi (Ovi) Microsoft Marketplace’le birleştirilecek. Xbox Live ve Office de yeni Nokia telefonlarda bulunması beklenen özelliklerden. Nokia’nın akıllı telefonlarında kullandığı MeeGo ve Symbian işletim sistemleri de tamamen devre dışı kalmıyor. Farklı alanlarda kullanımlarına devam edilecek.

Konuya ilişkin duyuruyu yapan Nokia CEO’su Elop (evet, geçtiğimiz gün Nokia’nın durumundan dert yanan Elop’un ta kendisi) ve Microsoft CEO’su Ballmer’ın açıklamasından dikkat çeken, iddialı bir kısmı sizinle paylaşalım.

“Farklı mobil ekosistemler mevcut. Onları bozguna uğratacağız. Zorluklar olacak. Bunların üstesinden geleceğiz. Başarı hız gerektirir. Hızlı olacağız. Önümüzde bir fırsat var. Birlikte başarıya ulaşmak için gereken isteğe, kaynaklara ve iradaye sahibiz.”

İki şirketin birlikteliği temel olarak şunları getirecek:

  • Nokia, Windows Phone’u akıllı telefonlarında temel işletim sistemi olarak kullanmaya başlayacak.
  • Nokia, Windows Phone’un gelecekte gideceği yönü belirleyecek. Ürün tasarımı konusundaki deneyimini ve farklı dil desteklerini Microsoft’a sunacak olan şirket, geniş fiyat aralığına sahip telefonlarla dünya genelinde daha geniş pazarlara ulaşma konusunda da yol gösterici olacak.
  • Nokia ve Microsoft geleceğin mobil ürünlerininin ortaya çıkmasında bilgi ve birikimlerini paylaşacak.
  • Bing, Nokia’nın servis ve cihazlarındaki arama işlevini yerine getirecek. Kullanıcılar, Bing’in yeni nesil arama yeteneklerini kullanabilecek. Microsoft adCenter da Nokia cihazlarında ve servislerinde yapılan arama sonuçlarında görünecek reklamları temin edecek.
  • Nokia Maps, Microsoft’un haritalama servisinin temelini oluşturacak.
  • Nokia’nın operatörlerle olan ilişkileri sayesinde kredi kartı kullanımının düşük olduğu ülkelerde sözleşmeli Windows Phone 7’li telefon satışına ağırlık verilecek.
  • Microsoft’un geliştirme araçları Windows Phone’lu Nokia’lar için uygulamalar geliştirmek için kullanılacak. Uygulama geliştiriciler kolayca bu ekosisteme dahil olabilecek.
  • Nokia’ya ait içerik ve uygulamalar daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak amacıyla Microsoft Marketplace’le entegre hale gelecek.

İLGİLİ HABERLER