reklamı kapat

POPÜLER

Nokia CEO’su Elop: Yanıyoruz!

Günün en dikkat çeken haberlerinden biri Nokia CEO’su Stephan Elop’un şirket personeline gönderdiği mesajın basına sızmasıydı. Mesaj büyük yankı uyandırdı çünkü Elop mesajında Nokia’nın küçülen pazar payından, rakiplerinin başarılarından ve içinde bulundukları durumdan dert yanıyordu. Elop’un, Nokia’nın rakipleriyle çevrelenmiş şekilde yanan bir platform üzerinde durduğunu söylediği mesajından aktarabileceğimiz önemli kısımlar şu şekilde:

“2008 yılında 300 dolar ve üzeri fiyata sahip ürünlerdeki market payı yüzde 25 olan Apple, 2010’da bu payı yüzde 61’e çıkardı. Apple, bir ürün iyi tasarlanırsa yüksek fiyatlı olsa dahi müşterilerin o ürünü satın alcağını ve geliştiricilerin o ürün için uygulamalar geliştireceğini gösterdi. Apple, oyunun kuralını değiştirdi ve bugün yüksek fiyatlı ürünlerde pazar lideri.

Sonrasında Android ortaya çıktı. İki yıl içinde, uygulama geliştiricilerin, servis sağlayıcıların ve donanım üreticilerinin ilgisini çeken bir platform haline geldi.

İlk iPhone 2007’de çıktı ve bizim hala buna yakın bir ürünümüz yok. Android, iki yıl önce geldi ve bu hafta akıllı telefonlarda liderliği elimizden elimizden aldı.

Nokia içinde oldukça parlak inovasyon kaynakları var fakat bu kaynakları pazara hızlı bir şekilde aktaramıyoruz. MeeGo’nun üst sınıf telefonlar arasında lider pozisyonda olacağını düşünüyorduk. Ne yazık ki 2011’in sonuna kadar sadece bir tane MeeGo cihazına sahip olabileceğiz.

Cihazlar arasındaki muharebe artık yalnızca cihaz ve yazılımların değil aynı zamanda uygulama geliştiricilerin, uygulamaların, reklamcıların, e-ticaret yapanların, arama motorlarının, sosyal ağların, konum tabanlı servislerin ve birçok başka etkenin içinde bulunduğu bir ekosistem savaşına dönüştü.”

Nokia’nın pazar payı IDC araştırma şirketinin verilerine göre 2010’da yüzde 38’den yüzde 28’e düştü. Bu gidişe dur demeye niyetli görünen şirketin önündeki en parlak iki seçenek ise Windows Phone 7 veya Android işletim sisteminden biriyle yoluna devam etme kararı alıp almamasından geçiyor gibi görünmekte.

İLGİLİ HABERLER