reklamı kapat

POPÜLER

Windows Phone satışları durma noktasına geldi

Akıllı telefon pazarı her yıl olduğu gibi 2015’te de büyük bir çekişmeye sahne oldu. Pazardaki büyüme oranının düşük olması nedeniyle birçok şirketin satış oranlarında gerileme yaşandı. Bu zorlu şartlarda en büyük zararı ise zaten pazardaki payı çok da yüksek olmayan Windows Phone gördü.

2014’ün 4. çeyreğinde pazarın 2,8’ine hakim olan Windows Phone, o dönemde 10 milyon civarında satışa ulaşmıştı. 2015’in 4. çeyreğinde ise Windows Phone’un payı 1,1’e geriledi. Satış rakamı ise 4,4 milyona düştü. Microsoft’un piyasaya sürmesi beklenen Surface telefonu ile bu kötü gidişata dur demesi bekleniyor ancak geri dönüşün bir hayli zor olduğunu da söylemek gerekiyor.

rakamlar
Diğer rakamlara baktığımızda yalnızca iki şirketin büyüme kaydettiği görülüyor. Samsung ve Huawei’nin dışında kalan firmalar az da olsa satışlarda düşüş yaşamış durumda. Apple’ın da düşüş yaşayan firmalardan biri olması dikkat çekiyor. Öte yandan Cupertinolu şirketin Mart ayında piyasaya süreceği söylenen iPhone 5SE adlı uygun fiyatlı iPhone ile birlikte gelişmekte olan ülkelerde satış rakamlarını artırması ve yeniden yükselişe geçmesi bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Windows Phone satışları durma noktasına geldi” için 3 cevap

  1. Hicabi Tekin dedi ki:

    Bilgi sahibi olmadan haber yapılıyor ülkemizdeki teknoloji sayfalarında. Türkiye işte naparsın

  2. Çağrı Bostancı dedi ki:

    Satışta WP cihaz mı vardı ki doğru dürüst. Windows 10 platformu ağırlık verilen konu oldu. 550 650 950 950XL daha tam satışa çıkmadı. Bu düşüş normal. Piyasada bulamıyorsunuz almak isteyen alamıyor gibi ilginç durumlar var. Aktif windows 10 kullanıcısı 500 milyondan fazla olacak ve evrensel uygulamalar gelecek. Bekleyip göreceğiz. Bu sonuç normal ama haber eski.

  3. İbrahim Cihan Dikmen dedi ki:

    Açıkcası Microsoft’un bir stratejisi olarak görüyorum. Microsoft marka yeni cihaz üretip piyasaya bilerek sunulmadı. Böylece Windows 10 mobile işletim sistemli farklı üreticilerin telefonları pazarda yer alabilecek. Windows Phone 8 de olduğu gibi diğer üreticiler Nokia markasından dolayı pazardan pay alamadı ve dolayısıyla cihaz üretmek de istemedi. Bu durumu değiştirmek için hazırlanmış bir stratejiden başka birşey değil.