reklamı kapat

POPÜLER

Tablet pazarı son çeyrekte 52,5 milyon cihazla rekor kırdı

IDC, global tablet pazarının dördüncü çeyreğini kapsayan raporunu yayınladı. Geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 75,3’lük büyüme gösteren tablet piyasası; yükselen tablet trendinden ziyade, bir tablet çılgınlığını işaret ediyor gibi. 2011 dördüncü çeyrekte gerçekleşen 29,9 milyon cihazlık sevkiyata karşın 2012’nin son çeyreğinde dünya çapında 52,5 milyon tabletin sevkiyatı gerçekleşti. Apple’ın payı önceki çeyreğe göre düşmüş görünüyor ama bir yandan da ikinci ve üçüncü sırada yer alan Samsung ve Amazon’un paylarının toplamı bile Apple’a yetişmeye yetmiyor.

IDC‘nin raporuna göre Apple, dördüncü çeyrekte 22,9 milyon tablet sevkiyatı yaptı. 7,9 milyon cihazlık sevliyatla ikinci sırayı kapan Samsung’u, 6 milyon cihazla sınırlı kalan Amazon takip etti. Apple’ın tablet pazarındaki payının dördüncü çeyrekte yüzde 43,6 olduğu açıklandı. 2011’in dördüncü çeyreğinde de Apple liderdi ancak yüzde 51,7’lik bir payla.
IDC
Samsung’un global pazarda Windows 8’li ve Android’li tabletleriyle payı yüzde 15,1 olarak görülüyor. Yaklaşık 8 milyonluk sevkiyatla Samsung, yıldan yıla yüzde 263’lük büyüme göstermiş. Yalnızca Google’ın işletim sistemiyle yoluna devam eden Amazon ise yıllık yüzde 26,8’lik büyümeye imza atmış. Bir önceki çeyrekteki payı yüzde 8,3 olarak görülürken son çeyrekte pazar payı yüzde 11,5’e yükselmiş. İlk beşte yer alan firmalar arasında, yıldan yıla büyüme oranı en yüksek olan ismin Asus olması, onun pazar payının düşmesine engel olmamış. Asus, önceki yıla oranla yüzde 402,5’lik büyüme gösterirken pazar payı yüzde 7,8’den yüzde 5,8’e gerilemiş durumda. Google’ın Nexus 7 tabletlerine rağmen tablo bu şekilde.

Dördüncü sıradaki Asus’un ardından, Türkiye’de resmi olarak satış kanalları bulunmayan Barnes & Noble, yüzde 1,9’luk payla beşinci sırada yer alıyor. IDC, raporda son çeyrek içinde pazara dahil olan Microsoft’tan da söz etmiş. Microsoft, Windows RT’li tableti Surface RT ile yalnıza 900 bin cihaz sevk edebildiği için ilk beşte yer alamıyor.
IDC
Raporda, toplam sevkiyatta, bir önceki çeyreğe göre de oldukça yüksek bir büyüme oranının gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. 2012 üçüncü çeyrekte 30,1 milyon cihazın sevkiyatı yapılırken dördüncü çeyrekte bu sayı yüzde 74,3 büyümeyle 52,5 milyon tablete yükseliyor. IDC bu yükselişte; düşük ortalamalarda seyreden satış fiyatlarının, gittikçe genişleyen yeni ürün yelpazesinin ve tabii ki tatil sezonunun harcamaları kayda değer bir oranda artırma eğiliminin etkili olduğunu vurguluyor.