reklamı kapat

POPÜLER

IDC 2013 3. çeyrek tablet pazarı

2013 üçüncü çeyrek tablet satışlarında Apple ilk, Samsung ikinci sırada

IDC, 2013 üçüncü çeyrek global tablet sevkiyatına ilişkin raporunu yayınladı. 2013’ün üçüncü çeyreğinde, dünya çapında toplam 47,6 milyon ünite tablet sevkiyatı gerçekleşti. Burada pastanın en büyük dilimi yine Apple‘a ait. Bir önceki çeyreğe göre yüzde 7, önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 36,7 oranında büyüme kaydeden tablet satışlarında Android üstünlüğünü koruyor; Windows işletim sistemi ise satışlarını artırmak içn mücadeleye devam ediyor.

47,6 milyonluk toplam sayının içinde Apple’ın satışları 14 milyonu biraz geçiyor. İkinci sırada 9,7 milyon ünite tabletle Samsung geliyor. Üçüncü sırada ise 3,5 milyon tablet satışıyla Nexus 7’nin üreticisi Asus geliyor. Lenovo ve Acer dördüncü ve beşinci sırada yer alıyor.
IDC 2013 3. çeyrek tablet pazarı
Apple’ın 2013’ün ikinci çeyreğindeki satışlarına kıyasla üçüncü çeyrekteki satışlarına bakıldığında çok ufak bir düşüş görünüyor. İkinci çeyrekte 14,6 milyon ünite sevkiyatı gerçekleşirken, üçüncü çeyrekte 14,1 milyona düşmüş olmasının sebebi yeni ürün lansmanını henüz yapmış olması. 2012’nin sonunda Apple, yeni ürün lansmanlarını yıl başarında değil yılın dördüncü çeyreği içinde yapma kararı almıştı. iPad Air’ın 1 Kasım’da; Retina ekranlı iPad mini’nin de yine kasım ayı içerisinde satışına başlanacak olması, Apple’ın payının dördüncü çeyrekte sıçrama yapacağının göstergesi.

İLGİLİ HABERLER