reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9

Samsung’un en büyük hayal kırıklığı: Galaxy S9

En çok satan akıllı telefon markaları listesinde ilk sırada olan Samsung‘un başarısı duraklama dönemine giriyor gibi görünüyor. Bunun sebebi ise Galaxy S9‘dan başkası değil.

Android dendi mi akla gelen ilk markalardan olan Samsung, geçtiğimiz yılın verilerine göre en çok satan akıllı telefon markası. İkinci sırada Güney Koreli şirketi Apple takip ederken, üçüncü sırada ise son dönemki başarılarıyla gündemden düşmeyen Çinli dev Huawei yer alıyor. Güney Koreli telefon üreticisi ise alandaki birinciliğini korumaya devam ediyor. Ancak, şirketin satışlarında ciddi bir duraklama söz konusu. Firma geçtiğimiz yıl her çeyrek için rekor kar açıklamıştı. Bu başarılı kar serisi ise noktalandı. Şirketin ikinci çeyrek sonuçlarına baktığımızda karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy S9 bekleneni veremedi

Açıklanan verilere göre şirketin operasyonlardan elde ettiği kar 13,2 milyar dolar, toplam kazancı ise 51,8 milyar dolar. İlk çeyrek sonuçlarında firmanın toplam satışlarının 54,01 milyar dolar olmasına karşın bu satışlardan elde ettiği kar 13,9 milyar dolar. Ki 2018 ilk çeyrek sonuçları firmanın bu zamana kadarki en güçlü sonuçlarını ortaya seriyor. Şirketin satışlarının yüzde 7 düştüğü, karının ise yüzde 11 artığı belirtiliyor. Bu seneki satış başarısızlığı ise Galaxy S9’a olan talebin azalmasıyla açıklanıyor. Galaxy S3’ten bu yana firmanın en az satılan amiral gemisi modeli olduğu belirtilen S9’un bu yıl 31 milyon satması bekleniyor. Firmanın en çok satan modeli ise 2016’da çıkan Galaxy S7 ki onun da 50 milyon sattığı kaydedilmiş.

Tabii ikinci çeyrek sonuçları şimdilik önümüzdeki durumu ifade ediyor. Heyecanla beklenen yeni Galaxy Note 9 modeli ardından firma 3. çeyrekte sayıları toparlayabilir.

İlgili video

Tanıtım filmi