reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10’da yer alması beklenen “Apple özelliği”

Samsung, Apple’ın Face ID teknolojisine tam anlamıyla rakip olabilecek bir teknoloji için hazırlıklara tamamladı.

Advertisement

Apple’ın iPhone X’la beraber parmak izi sensöründen vazgeçip, TrueDepth kamera sistemiyle Face ID teknolojisine geçmesi ardından artık Yüz Tanıma özelliği de telefonların olmazsa olmazı haline geldi. Artık neredeyse segment fark etmeksizin hemen her Android cihazda Yüz Tanıma sistemi bulunuyor. Ancak iPhone X’un marifeti Face ID değil, yüzünüzü hemen her açıdan tanıyabilen, gözlük de taksanız saçınızı da değiştirseniz kimliğinizi algılayabilen kamera sistemiydi. 3D görüntüleme yapan kamera sistemi bu yüzden çok başarılı sonuçlar elde edebiliyordu. Nitekim pek çok Android cihaz da yeterince başarılı performans sergileyemiyor. Ancak Samsung bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy S10’la gelebilir

Patently Apple‘ın haberine göre, Samsung’un ön panelde yer alacak olan biyometrik kamera patenti onaylanmış. Samsung’un mevcut biyometrik kamerasına kıyasla yeni kamera beraberinde getirdiği özellikler sayesinde daha güvenilir sonuç elde edebiliyor. Samsung’un patenti alan derinliği, alann genişletilmiş derinliği, yakınlık tanımlama, gece görüşü, göz pozisyonu ve hareketini takip etme, hareket takibi gibi ana başlıkları kapsıyor. 2014’ün üçüncü çeyreğinde doldurulan bu patentin onayı ise yeni gelmiş durumda. Samsung, patent talebini 2014’te yaptığı için Apple’ı “kopyalama” ve benzeri suçlamalardan da sıyrılıyor. Firmanın patentinin ilk hali ise özellik olarak benzerlik gösterse de tasarım açısından TrueDepth’ten çok farklı görünüyor.

Mart’tan bu yana dedikoduları dönen özelliğin ise 2019’un başında Galaxy S10 modelleri ile kullanılması bekleniyor. Ancak üretim kanalında bir aksilik olması durumunda bir sonraki modele sarkabilir.