reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy S9 Intelligent Scan

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+’ın yüz tarama özelliği ne kadar güvenli?

Samsung‘un yeni akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+, Intelligent Scan isimli bir yüz tanıma sistemi kullanıyor. Peki bu sistem iPhone X’daki TrueDepth ve Face ID sistemi kadar güvenlik getiriyor mu? 

Yapılan inceleme ve açıklamalara göre Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+‘da yer alan Intelligent Scan hızlı çalışıyor ancak yeterine güvenlik sunmuyor. Bu yüzden Intelligent Scan özelliğini Samsung Pay için aktif etmeyen şirket, daha yüksek hız için güvenliği yine arka plana atmış gibi görünüyor. Söylendiği kadarıyla yeni sistem kişilerin yüzü ile gözdeki irisi tarayarak bir araya getiriyor. Ancak sistem ilk olarak neredeyse fotoğraf ile geçilebilen 2D yüz tanıma sistemine bakıyor. Bu başarısız olursa devreye iris tarama giriyor. Bu da başarısız olursa iki biyometrik unsur bir araya getirilerek bir sonuç alınıyor. Yani sistem en baştan “basit” yolu seçiyor gibi görünüyor. iPhone X’daki Face ID sistemi de yüzde 100 güvenlik sunamıyor ancak süreç bu kadar basit çalışmıyor. Bunun da arkasında “dalga geçilen” çentikte yer alan TrueDepth kamera sistemi bulunuyor. Biliyorsunuz bu sistem içerisinde üç boyutlu tarama yapabilen sensörler ve projektör sistemi taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+’da güvenlik yine parmak izinde

İki telefonun da arka yüzünde bir parmak izi sensörü yer alıyor. Yüz tanıma sistemiyle istenilen düzeyi bulamayan şirket, neyse ki parmak izi sensörünü halen kullanıyor. Bu da birçok işlem için alıştığımız sürecin devam edeceğini gösteriyor.