reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 9810

Yapay zekayı öne çıkartan Samsung Exynos 9810 tanıtıldı; işte Galaxy S9’a güç verecek işlemci!

Samsung‘un yeni amiral gemisi akıllı telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+‘ya güç verecek yeni mobil işlemci Exynos 9810 tanıtıldı. Gelin “yapay zeka” altyapısı öne çıkartılan işlemcinin detaylarına yakından bakalım;

Qualcomm’un güçlü Snapdragon 845 işlemcisine rakip olacak Exynos 9810, şirketin sektör lideri 10nm FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Dört tanesi yüksek performans (2.9 GHz’e çıkış yapabiliyor), dört tanesi ise tasarrufa yönelik sekiz çekirdek üzerine kurulan işlemci, söylendiği kadarıyla yerini aldığı Exynos 8895‘den yüzde 40 daha yüksek performans ortaya koyuyor ve daha az enerji harcıyor. Beraberinde gelen Cat.18 6CA LTE modem ile 1,2 Gbps indirme hızlarına çıkış yapabilen yeni mobil işlemci, multimedya tarafında da ciddi geliştirmeler getiriyor. Exynos 9 serisin ilk modeli, söylendiği kadarıyla saniyede 120 kare 4K UHD video oynatma ve çekme kapasitesine sahip. Aynı zamanda 10-bit HEVC ve VP9 destekleriyle gelen Exynos 9810, tam 1,07 milyar renk gösterim kapasitesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Samsung Exynos 9810

Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ taslak tasarım

Samsung Exynos 9810 yapay zeka konusunda öne çıkıyor

Samsung’un yeni işlemcisi son dönemin popüler konusu yapay zeka üzerine de odaklanıyor. Bu noktada derin / makine öğrenme altyapıları kullanan işlemci, böylelikle hem kullanıcı deneyimi hem de güvenliği artırıyor. Şirkete göre işlemci fotoğraf içerisindeki kişileri ve objeleri algılayabiliyor. Bu sayede hızlı şekilde fotoğraflar içerisinde aramanın önünü aralayan 9810, hibrit yüz tanıma sistemiyle kişilerin yüzlerini üç boyutlu olarak tarayabiliyor. Bu noktada iPhone X’da yer alan Animoji ile benzer bir sürecin kapıları aralanırken, işlemci içerisinde ayı bir güvenlik bölümü de bulunuyor. Bu sayede Face ID kadar iyi ve güvenli yüz tanıma müjdeleniyor. Bu da Galaxy S9 ve Galaxy S9+‘da gelişmiş bir yüz tanıma sisteminin yer alacağını gözler önüne seriyor.

İlk olarak MWC 2018’de tanıtılacak Galaxy S9 ve Galaxy S9+ içerisinde karşımıza çıkacak işlemci, büyük çaplı seri üretime de girmiş durumda.