reklamı kapat

POPÜLER

Samsung fotoğraf makinesi

Hayali bile güzel: “Exynos 9810” işlemcili Samsung fotoğraf makinesi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, artık fotoğraf makinesi pazarında yer almıyor. Bu pazardan çıktığını resmi olarak açıklamayan şirket, buna rağmen uzun süredir yeni model tanıtmıyor. Bugün ortaya çıkan bir haber ise çok ilginç bir modelin yolda olabileceğini gösteriyor.

Mirrorless Rumors’a gelen bir mesaj ile ortaya çıkan bu yeni Samsung fotoğraf makinesi, teknik özellikleriyle gerçek olmayacak kadar güzel görünüyor. İsimsiz bir kaynaktan gelen model, Galaxy S9 ile beraber tanıtılacak deniyor. Bu çok ama çok zor görünürken, modelin yapay zeka özelliklerine sahip Exynos 9810 üzerine kurulabileceği söyleniyor. Qualcomm’un güçlü Snapdragon 845 işlemcisine rakip olacak Exynos 981010nm FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Dört tanesi yüksek performans (2.9 GHz’e çıkış yapabiliyor), dört tanesi ise tasarrufa yönelik sekiz çekirdek üzerine kurulan işlemci, söylendiği kadarıyla yerini aldığı Exynos 8895‘den yüzde 40 daha yüksek performans ortaya koyuyor ve daha az enerji harcıyor. Galaxy S9 ailesinde de yer alacak bu işlemciyle yeni fotoğraf makinesinin rakiplerine çağ atlatacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

30 megapiksellik üç katmanlı ISOCELL (Tetracell) APS-C sensör üzerine kurulacağı belirtilen bu Samsung fotoğraf makinesi, sızdırılan detaylarda 4K çözünürlükte saniyede 120 kare video çekebilecek deniyor. Full HD çözünürlükte ise 480 kare video çekebileceği söylenen model, mekanik perdeyle saniyede 15 kare hıza çıkabiliyor. Elektronik perde kullanıldığında ise saniyede 30 kare RAW çekebileceği söylenen fotoğraf makinesi, inanılmaz iyi otomatik netleme performansı sunacak gibi görünüyor. LTE ile Bluetooth 5.0 kablosuz bağlantı teknolojileriyle gelecek model, “GPS, GLONASS, BeiDou” platformlarıyla bağlantı kuracak. USB 3.1 Type-C üzerinde sıkıştırılmadan görüntü aktarabileceği belirtilen makine, Exynos 9810 ile çok yüksek bir dahili fotoğraf işleme altyapısı getirecek. Yapay zeka ile otomatik modları şimdi gördüklerimizden çok daha iyi olacak model, jiroskop temelli bir perde mekanizması da barındıracak. Söylendiği kadarıyla bu mekanizma hareketi algılayarak elde çekimleri çok daha kolay hale getirecek. Yani çok daha düşük perde hızlarına inilebilecek, çoğu durumda yüksek ISO’ya çıkılmasına gerek kalmayacak.

Bu yeni model Samsung NX1 üzerine kurulacak

Eğer gelen bilgiler doğruysa bu yeni fotoğraf makinesi direkt olarak eski NX1 fotoğraf makinesi üzerine kurulacak. Şu an prototip aşamasında olduğu belirtilen model, gerçekten ilgi çekici görünüyor. Fotoğraf makinesi pazarına tekrar girmesi çok olası görünmeyen firma, bu zorlu alanda şansını tekrar dener mi dersiniz?

İlginizi çekebilir