reklamı kapat

POPÜLER

Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon

Altered Carbon 1. sezon 6. bölüm “Man with My Face” incelemesi

Altered Carbon 1. sezon 6. bölümüyle beraber hikaye ilginç bir yöne doğru gidiyor. Yeni bir karakter aksiyonun tam ortasına dalıyor.

Altered Carbon yeni bölümü çok sevdiğimiz açılışlardan biriyle yapıyor. Daha önce bir döngü oluşturarak tamamlanan filmleri izlediniz mi bilmiyoruz ancak bu tarz filmler genelde başladıkları sahneyle biter ve bir döngü oluşturur. Bu bölüm tam olarak bunu sağlamıyor ancak bizi başlattığı sahne bölüm sonundaki olayların yaşanacağı sahnenin başına bağlanıyor. Küçük ama hoş bir detay olduğunu düşündüğümüz için bölüm yönetmeninin ismini araştırmak istedik ve karşımıza Alex Graves çıktı. Alex Graves Game of Thrones’un da 3. ve 4. sezonundan bazı bölümlere imza atmış bir isim. Örnek vermek gerekirse Dağ ve Oberyn Martell’in dövüştüğü sahne Graves’in ellerinden çıkmış. Aynı şeklide Lekesizleri satın aldıktan sonra sahipleri öldüren Daenerys’in bölümü de yine Graves imzası taşıyor. Yani az çok çekimlerini bildiğimiz yönetmenlerden kendisi.

Bu bölümü sevmemizin bir diğer sebebi de alt tonda yer alan mizahın bu bölüm neredeyse üst noktaya ulaşması. En ciddi anda dahi rahatsız etmeden, dikkat çekmeden bunu izleyiciye yansıtabiliyor. Poe ve Elliot’un tartışmasından tutun da Isaac ve Bancroft’un gerilim dolu karşılaşmasına kadar dizi ufak ufak mizahını serpiştiriyor.
Altered Carbon

Yeni bir karakterin zamanı mı?

Bu bölüm sonunda Dimi Kadmin’in çalıştığı ismin kim olduğunu görebildik. Ancak artık 6. bölüme gelmişken yeni bir karakteri tanıtmak mantıklı gelmiyor. Karakteri gördüğümüz andan itibaren bir şeylerin ters gittiğini hissettik. İlk olarak kıyafetleri dikkatimizi çekti. Üst sınıfa göre fazla renkliydi. İkinci olarak ise kendini yedekleyecek kadar zengin olduğunu fark ettik. Tıpkı Bancroft gibi uzaktan yedekleme teknolojisi kullanıyordu. Ancak her nasılsa bu kadar zengin bir Met’i Bancroft’un partisinde görmemiştik. Bir diğer dikkat çekici nokta ise Takeshi Kovacs’e olan saplantısı. Karakter Kovacs’e asla dokunulmasını istemiyor. Tüm bunları birleştirince bu karakterin Kovacs’i tanıyan biri olduğu kanısına varmak mümkün. Yani büyük bir drama yaklaşıyor.

Öte yandan bölüm sonunda da karşımıza Kovacs’in ninjaları aratmayan kardeşi çıkıyor. Nereden geldiği, kardeşini nasıl bulduğu ise büyük bir soru işareti. Üstelik de bir yabancının bedeninde. Bu ipuçları aslında yavaş yavaş birleşip tek bir sonucu işaret ediyor. Ancak bölümler ilerledikçe değineceğiz.
Altered Carbon

Aile draması

Altered Carbon’un tüm o teknolojik evrenin içinde kocaman bir aile draması olduğunu görmek açıkçası bizi pek şaşırtmıyor. Zira pek çok bilim kurgu yapımı bu aile dramalarından oluşuyor. İzleyicinin görmek istediği şeylerin başında da zaten aile dramaları geliyor genellikle. Hep tutan formüller arasında anlayacağınız. Bu dizi için de durum farklı değil. Üstelik giderek de artacak.

Bu bölüm gerek çekimleri gerek olaylar zinciri bizi pembe diziden fırlamış bir aile dramasının ortasına bıraktı. Babası tarafından asla kabul görmemiş ve küçüksenmiş çocuğun kendini kanıtlama çabası sonucu işler Kovacs yüzünden eline yüzüne bulaşıyor. Ancak Bancroft’a kendini kanıtlamak için onun kılığına girmek en başından beri büyük bir hata. Zira bir Tanrı’yı taklit edemezsiniz. Kendisini en üst kademede gören Bancroft’un böylesine bir hadsizliğe karşı tepkisi elbette kontrolsüz bir öfke oluyor. Bu olayla beraber de başladığımız yere dönüyoruz. Isaac’in motivasyonu çok farklı zira.

Öte yandan ilk bölümdeki halüsinasyonu saymazsak kardeşimizin de diziye dahil olması üçüncü bir aileyi daha diziye ekliyor. Bir diğer aile de Neo K olan Ortega ailesi. Üç ailenin yollarının kesişmesiyle işlerin karmaşıklaşması işten bile değil. Ancak Kovacs’in kardeşinin hikayeye dahil olması dinamikleri tamamen değiştirecek. Ayrıca Kovacs’in geçmişiyle ilgili yeni bilgiler de öğrenebileceğiz.
Altered Carbon

Değişmeyen şeyler

Altered Carbon’un günümüz dünyasına da eleştirileri bulunuyor. Kitabı okuduğunuzda da bunu hissedebiliyorsunuz. Ne kadar gelişmiş bir teknolojiye sahip olursanız olun bazı şeyler değişmiyor. Kitapta bunu ilk olarak alışveriş duygusuyla açıklıyor. Dizide ise günümüzle paralel bir başka durumu görüyoruz. Ortega’yı apar topar hastaneye götüren Kovacs’in acil bir durum olsa bile hastaneden yardım alabilmesi bankasında ne kadar para olduğuna bağlı. Aynı şekilde aldığınız hizmetin kalitesi de banka kartınızın limitleriyle ölçülüyor.

Altered Carbon
Bu bölüm artık Kovacs’in duygularında da bir kırılma görüyoruz. Örneğin Isaac’in durumunu araştırmak için gitmesinin sebepleri arasında Ortega’yı yaralayan Hayalet Gezici’yi bir an önce bulma isteği yatıyor. Öte yandan dedektiflik yönünü de ortaya seriyor ve polis teşkilatının ne kadar çürümüş olduğunu da ortaya çıkarıyor. Her ne kadar Ortega babasının izinde bir polis olmaya çalışsa da üst kademedekiler için değirmeni rüşvet döndürüyor.

Bölümü ise hemen her bölümde mutlaka yer alan aksiyon sahneleriyle kapatıyoruz. Bu sefer ise karşımıza kafes dövüşü çıkıyor. Geçtiğimiz bölüm bizi cuma günü arenaya davet eden Carnage bu sefer bizi dövüşün ortasına konumlandırıyor. Kovacs’in asıl bedenine giren Dimi Kadmin’i ise şüphesiz özleyeceğiz bize göre dizinin en renkli karakterlerinden biriydi. Ortega ve Kovacs’in aynı zorlukların üstesinden beraber gelmesi de ikiliyi biraz daha birbirine yaklaştırdı şüphesiz. Ancak ikilinin geleceği ileriki bölümlerde netleşecek.

Tüm incelemeler

Altered Carbon 1. sezon 1. bölüm “Out of the Past” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 2. Bölüm “Fallen Angel” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 3. bölüm “In a Lonely Place” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 4. bölüm “Force of Evil” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 5. bölüm “The Wrong Man” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 6. bölüm “Man with My Face” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 7. bölüm “Nora Inu” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 8. bölüm “Clash by Night” incelemesi
Altered Carbon 1. sezon 9. bölüm “Rage in Heaven” incelemesi