reklamı kapat

POPÜLER

Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon
Altered Carbon

Altered Carbon 1. sezon 9. bölüm “Rage in Heaven” incelemesi

Altered Carbon 9. bölümle beraber tüm soru işaretlerini cevaplıyor. Geriye sadece olayı sonlandırmak kalıyor.

Rage in Heaven ismini taşıyan 9. bölüm artık sezon finaline çok yaklaştığımız için “toparlayıcı” bölüm görevini sırtlanıyordu. Rei’nin motivasyonunu açıkladığı bölümde bulmacanın tüm parçaları da yerine otururken hikayedeki tüm açık uçlar bir sonuca bağlanıyor. Takeshi’nin fazla bağımlı ancak kendini ifade etmekte hayli başarısız bulduğumuz kız kardeşi Rei’nin histerik açıklamalarına da şahit oluyoruz. Rei karakteri aslında bir yandan zaman içinde hiç ölmeyen bir insanın nasıl yozlaştığını gösteriyor. Hiçbir şeyi umursamayan Rei, sadece kendi çıkarları için hareket ederken bir yandan da Takeshi’yi çok sevdiğini onun için her şeyi yapabileceğini söyleyip duruyor. Karakterin büyük çelişkilerini Tanrı kompleksine bağlıyoruz.

Bildiğiniz gibi Rei bir Met’e dönüşmüş durumda. Kanunların da üstünde. Üstelik kendisine tapacak bir radikal de bulmuş. Hayalet Gezgin’imiz sekizinci bölümde de belirttiği gibi Rei’yi Tanrı yerine koyuyor. Dualarına cevap veren bir muhatap olarak görüyor. Bu sebeple sadık bir şekilde Rei ne derse yerine getiriyor. Buna çocuk öldürmek de dahil.
Altered Carbon

Bir hata pek çok ölüm

Dizi bu bölüm Ortega’nın ailesinden kalan herkesi öldürdü. Durumun trajikliği ise ailenin Neo-K oluşunda yatıyor. Yani hiçbiri bir daha geri dönmeyecek. Bunu da Rei, Ortega’dan intikam almak için yapıyor. İşin ilginç yanı, çok uzun süre yaşayan bir insanın zamanla olgunlaşması beklenirken Rei için işler öyle ilerlememiş. Sinirini pek saklayamayan karakter hızlı ve dikkat çeken intikamlar almaktan çekinmiyor. Kanunların üstünde olduğu için bir şekilde konuyu kapatacağını da biliyor. Zaten Ortega’nın ailesinde kimse de geri dönemeyeceğinden ölüler onun için problem değil.

Ancak karakterin çelişkileri hala can sıkıcı. Takeshi’ye karşı zaman zaman bir düşmandan farksız davranan Rei, ona sürekli daha fazla acı çektirerek kendisine dönmesini bekliyor ki bu mantığı aklımız almıyor. Aslında bu tarz bir kurguya çok da uzak değiliz. Anlamsız intikamlar ve kurgular Türk dizilerinde de yer alıyor. Bu açıdan kardeşler arası anlaşmazlığı bizim yapımlarımıza biraz yakın bulsak da yine de hikayede bir boşluk oluşuyor. Bunun da sebebi Rei’nin temelleri oturmamış bir karakter olması aslında.
Altered Carbon

Mükemmel suç

Dizinin en başında mükemmel işlenmiş bir suçu çözmeye çalışan Kovacs’in dizinin sonunda mükemmel bir suç işlemek zorunda bırakılması bize göre güzel bir nüans. Ancak sezon finali için bize pek bir sürpriz bırakmadığını da itiraf etmek zorundayız. Bu bölüm tüm detaylarıyla plan anlatılıp işleme sokulduğu için sezon finali de bir parça sönük geçecektir.

Kovacs’in bedenini kopyalaması ve tehlikeye atılması ile ilgili yapılabilecek tüm sürprizler yapıldı. Zira Kovacs 9. bölümde ölse dahi kurtulmuş bir beden ve bellek dışarıda zaten bekliyor. Bir nevi kendini yedekleyerek göreve çıktı yani. Öte yandan kardeşlerin kavuşma ve düşman olma süresi o kadar hızlı gelişti ki seyirci için adapte olma süresi kalmadı. Dizideki bu sürekli bir yerlere yetişiyormuş hali de biraz bu yüzden. Yani Kovacs daha neler olduğunu yeni öğrendi, hemen planı yaptı, bir gün sonra işleme soktu derken 2-3 gün içinde gerçekleşen devasa olaylardan bahsediyoruz. Ne yalan söyleyelim dizi bu yüzden biraz yavan kalıyor. Ancak her bölüm bir aksiyon sahnesi sıkıştırmadan geçmemişler bu da inanılmaz bir detay.
Altered Carbon

Birlik beraberlik

Ön incelemede “Dizide izleyicinin hoşuna gidebilecek her şey var” demiştik. Bunda abartmıyorduk elbette. Son döngüye giren hikayede Kovacs’in bu zamana kadar yanına toplayabildiği herkes ona yardım etme kararı alıyor. Neredeyse göz yaşartıcı diyebileceğimiz karar. Zira kaçıp kurtulmak varken olabilecek en tehlikeli görevlerden birine atıldılar. Ancak diyoruz ya hikayenin fıtratında var. Elbette herkes ana kahramana yardımcı olacak ve zorluğun üstesinden beraber gelinecek. Klişe derken abartmıyorduk yani. Ama hakkını verelim Ortega’nın ailesini kurtaramadı. Onu yapmış olsaydı dizinin çok yara alacağını düşünüyoruz. Böyle daha gerçekçi, daha kabul edilebilir ve itiraf edelim daha dramatik oldu.

Lizzie Elliot üzerine bu zamana kadar çok konuşmadık çünkü gerçekten onu hikayeye oturtamıyoruz. Lizzie Elliot’un hikayesinin bu kadar değiştirilme sebebini son bölümde öğreneceğiz ancak neden diye sorgulamadan da kendimizi alıkoyamıyoruz. Lizzie’nin belleğinde çıkıp sistem içinde dolaşabildiğinin ortaya çıkması gibi durumlar açıkçası çok zorlama. Dizinin bu kısmı çok da görmek istemediğimiz kısım sanıyoruz ki.

Sezon finalinde büyük bir aksiyonun bizi beklediği dizi, tüm soru işaretlerini cevapladıktan sonra geriye kurtarılması gerekenler kalıyor. Altered Carbon ilk sezonu noktalamaya artık hazır.

TÜM İNCELEMELER