reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm Snapdragon 845

Qualcomm’a göre Snapdragon 845 hayatımızı böyle değiştirecek [Video]

Geçtiğimiz gün yeni nesil mobil işlemcisi Snapdragon 845‘i tanıtan Qualcomm, bunun için ilginç de bir video yayınladı. Şirkete göre yeni işlemci hayatımızı böyle değiştirecek.

Snapdragon 835’in üzerine getirilen Snapdragon 845, Samsung’un 10 nm LPP FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Kryo 385 CPU ve Adreno 630 GPU çekirdekleri üzerine kurulan işlemci, söylendiği kadarıyla yerini aldığı modelden yüzde 25 daha yüksek performans sunuyor. Bunu güç tüketimini yüzde 10 civarında azaltarak gerçekleştiren işlemci, yapay zeka konusunda da öne çıkıyor. Apple ile Huawei gibi rakiplerin gerisinde kalmayan Qualcomm, işlemcinin 3 kat daha fazla AI işlemi gerçekleştirebildiğini belirtiyor. Spectra 280 ISP ile kamera tarafında da gelişen işlemci, 720p çözünürlükte saniyede 480 kare videoların önünü aralıyor. 4K çözünürlükte ise saniye 60 kare video kaydedebilen işlemci, oynatma tarafından da HDR desteğiyle bu çözünürlüğe destek veriyor. X20 LTE modem desteğiyle gigabit bağlantı hızlarına çıkabilen ürün, Secure Processing Unit ile tüm biyometrik verileri güvende tutuyor. Quick Charge 4+ ile hızlı şarj konusunda fark yaratan Snapdragon 845, artık akıllı telefonlar dışında da kendisine büyük yerler bulacak gibi görünüyor. Burada mobil her ürün görüş açısında bulunuyor.

Snapdragon 845 yeni yılın gözdesi olacak

Bu detaylardan sonra baktığımız zaman yayınlanan video, yeni işlemci üzerinden mobil hayatımınız nasıl değişeceğini gösteriyor. İşlemciyi artık hem dizüstü hem de akıllı telefonlarda kullanacak olan şirket, bu noktada özellikle pil ömrüne odaklanıyor. Artık tüm günü rahatlıkla çıkartabilecek cihazların emrimizde olacağını gösteren Qualcomm, videoda sesli komutlar, yüksek kaliteli görüntü kaydı ve 360 derece VR görüşme desteği gibi noktalara da değiniyor. Şirketin gelecek görüşünde artırılmış gerçeklik süreci de yer alıyor. Snapdragon 845 ile çalışacak AR gözlükleri hayal eden şirket, her zaman ortam dinleme yapabilecek akıllı hoparlörleri de karşımıza getiriyor. Ayrıca şirket yapay zekayı daha iyi kullanacak dijital asistanların da yanımızda olacağını gösteriyor.

Windows 10 dizüstü bilgisayarlara yılın ortasında sonra geleceği tahmin edilen işlemci, kağıt üzerinde büyük gelecek vadediyor. Aşağıda gösterilen hayata geçip geçmeyeceğimiz yorumunu ise sizlere bırakıyoruz.

Video