reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 845

Snapdragon 845’e “müzik dinleme” alışkanlıklarını değiştirecek yeni özellik

Qualcomm‘un Snapdragon 835 üzerine konumlandırdığı yeni işlemcisi Snapdragon 845, bugün yeni duyurulan bir özellikle gündeme geldi. Bu özellik gerçekten müzik dinleme alışkanlıklarını değiştirebilecek güçte görünüyor.

Lenovo Advertisement

Kısa süre önce kendi Snapdragon 845 işlemcili referans modelini gazetecilerin testine açan Qualcomm, bugün işlemcinin “Broadcast Audio” özelliğini tanıttı. Bu özellik kişilerin telefonundan birden fazla cihaza aynı anda ses aktarmasına imkan tanıyor. Bluetooth temelli bu özellik, iki değil gösterildiği kadarıyla yedi farklı cihaza aktarım yapabiliyor. Bunu gecikme ya da bozulma olmadan gerçekleştirebilen özellik, müzik dinleme konusunda yeni imkanlar getiriyor. Örneğin bir cihazdan birden fazla kablosuz kulaklığa müzik gidebiliyor. Ya da kişiler bir müziği evlerindeki tüm kablosuz Bluetooth hoparlörler üzerinde dinleyebiliyor. Bu da bazı durumlar için çok güzel görünüyor. İlk olarak Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ içerisinde karşımıza çıkacak işlemci, çok yönlü bir geliştirme getirecek gibi duruyor.

Snapdragon 845

Snapdragon 845’in diğer detayları da oldukça dikkat çekiyor

İşlemci Samsung’un 10 nm LPP FinFET üretim sürecinden çıkıyor. Kryo 385 CPU ve Adreno 630 GPU çekirdekleri üzerine kurulan işlemci, söylendiği kadarıyla yerini aldığı modelden yüzde 25 daha yüksek performans sunuyor. Bunu güç tüketimini yüzde 10 civarında azaltarak gerçekleştiren işlemci, yapay zeka konusunda da öne çıkıyor. Apple ile Huawei gibi rakiplerin gerisinde kalmayan Qualcomm, işlemcinin 3 kat daha fazla AI işlemi gerçekleştirebildiğini belirtiyor. Spectra 280 ISP ile kamera tarafında da gelişen işlemci, 720p çözünürlükte saniyede 480 kare videoların önünü aralıyor. 4K çözünürlükte ise saniye 60 kare video kaydedebilen işlemci, oynatma tarafından da HDR desteğiyle bu çözünürlüğe destek veriyor. X20 LTE modem desteğiyle gigabit bağlantı hızlarına çıkabilen ürün, Secure Processing Unit ile tüm biyometrik verileri güvende tutuyor.

İlginizi çekebilir