reklamı kapat

POPÜLER

psa

PSA grubundan şehir içi ulaşıma pratik çözümler sunan 300 kilometre menzilli hibrit araç

PSA ve Avrupa Komisyonu ortaklığıyla geliştirilen konsept, en kısıtlı alanlardan en verimli şekilde yararlanabilmek felsefesi üzerine şekillendirildi.

Renault’nun Twizy ile kullanıcı deneyimi odaklı oluşturduğu elektrikli araç sınıfı, halihazırda günlük kullanım için önemli avantajlara sahip. Kompakt yapıları sayesinde park problemleri neredeyse bulunmayan bu modeller, elektrikli olmalarıyla hem çevreci hem de ekonomik. Halihazırda nispeten yüksek fiyatlarsa seyreden elektrikli araçlara geçiş sürecinde opsiyonlardan birisi olarak görülebilecek bu sınıfa PSA’dan gelen hamle, gerçeğe dönüşmesi durumunda yeni bir alternatif olabilir. İki ile dört tekerlekli araçların arasındaki sınıfta dahil olan projede, Avrupa Komisyonu tarafından kurulan EU-LIVE‘in de imzası bulunuyor.

Dikkat çeken teknik değerler

2,4 metrelik uzunluğa ve 0,85 metre genişliğe sahip olan aracın oluşum felsefesi tamamen yer kazanma üzerine. Kapılarının makas yapılı şekilde geriye doğru açılması sayesinde kısıtlı park alanlarında bile rahat bir erişimin mümkün kılınıyor olması gözlerden kaçmıyor. Üç tekerlekli scooter olarak da nitelendirilebilen konseptte, gelişmiş devrilme önleyici mekanizma ve hidropnömatik yapıda süspansiyonlarla konforlu ve güvenli sürüşten de taviz verilmemiş. Modelin güç ünitesi ayağında, iki adet elektrik motoruna tek silindirli benzinli bir motor eşlik ediyor. Her iki motorun bir araya gelmesiyle 42 beygirlik güçle yola çıkan modelde 48V’luk Samsung batarya kullanılıyor. Saf elektrik modunda 70 kilometrelik menzil sunan konseptte benzinli motor da işin içine girince 300 kilometrelik yol kat etmek mümkün hale geliyor. Maksimum 130 km/s gibi hiç de fena sayılmayacak hızlara erişebilen modelin üretime geçip geçmeyeceğiyse henüz belli değil.