reklamı kapat

POPÜLER

BMW i departmanın felsefesi PSA grubuna yansıdı, yepyeni modeller için yepyeni bir oluşum

Önümüzdeki iki yıl içerisinde rakiplerine cevap verebilmek adına elektrikli otomobilleri ayrı bir departman altında geliştirme kararı alan PSA grubu, konsept projeleri de bu bağlamda hayata geçirecek.

Peugeot, Citroën ve DS‘in ardından Opel‘in katılmasıyla birlikte Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil grubu haline gelen PSA, elektrikli dönüşüme hazırlanma konusunda önemli bir planlamanın arifesinde. Halihazırda Citroen ve Peugeot kısmında tamamen elektrikli modellerin bulunduğu grup içerisinde, DS hibrit modellerle kullanıcılara seçenek sunuyor. 2020 itibarıyla Volkswagen grubunun Skoda, SEAT ve Porsche gibi markalarla yapacağı atılımın gerisinde kalmak istemeyen PSA yönetimi, kısa vadede üretime geçirilecek ilk ciddi elektrikli otomobil için yeni bir departmanı devreye sokuyor. Grubun elektrik geleceğini şekillendirme konusunda tamamen teknoloji ve donanım üretimi üzerine yoğunlaşacak olan bu departman, BMW i ile benzer bir felsefeye sahip olacak.

İlk modeller için çok beklemeyeceğiz

Şimdilik Business Unit (BU) olarak isimlendirilen departmanın yönetici koltuğuna ise önceden PSA grubunda benzer görevler yürütmüş olan Alexandre Guignard getirilmiş durumda. Alınan bu kararla ilgili açıklamalarda bulunan Guignard; “Gerçekleşmekte olan bu dönüşüm, geliştirilecek yeni ve çeşitli platformlar üzerinden önemli bir atılım başlatmamız adına oldukça önemli bir fırsat. Grup bünyesinde birkaç yıldan uzun bir süredir oluşan deneyimle, kurulan bu departman üzerinden müşterilerimizi memnun etmek için en iyi elektrikli araçlarını piyasaya sürmek adına yoğun bir çalışma sürecine içerisine gireceğiz.” diyerek kısa süre içerisinde bizleri yeni modellerin beklediğine işaret etti. PSA grubunun önümüzdeki iki yıl içerisinde dört tane elektrikli yedi tane plug-in hybrid model sürmesi bekleniyor.