reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota ve PSA grubu arasında önemli ortaklık anlaşması

PSA Grubu ve Toyota uzun yıllara dayanan ortaklığını daha da geliştirmek üzere karşılıklı model ve parça üretimini içeren anlaşmaya imza attı.

Toyota Motor Corporation ve PSA Grubu tarafından bugün yapılan resmi duyuruyla birlikte her iki taraf için de önemli bir hazırlığın içerisinde olunduğunu öğreniyoruz. Avrupa pazarındaki başarılı ve her iki taraf için de yararlı olacağı düşünülen anlaşmaya göre PSA, 2019 yılının sonundan itibaren Toyota Motor Europe için Avrupa pazarında Toyota markası altında satmak üzere tedarik ettiği ticari araçların ürün gamını arttıracak. PSA bu kapsamda TME Vigo fabrikasında üreterek bir C-Van tedarik edecek. PSA ve TME işbirliğiyse 2012 yılında orta sınıf hafif ticari araçlarla başlamıştı.

Ortaklık detayları

İki şirket işbirliğini derinleştirerek Avrupa pazarında hem kompakt hem de orta ölçekli hafif ticari araçları sunmak için kendi güçlü yanlarını kullanarak geliştirme ve üretim maliyetlerini optimize etmeyi hedefliyor. Japon üretici 2021 Ocak’tan itibaren kompakt A-segmentli modelleri üreten bir ortak girişimi olan Kolin’deki TPCA fabrikasının finansal sahipliğini üstleneceğini görüyoruz. Tesis, Toyota’nın halen Avrupa’da faaliyet gösteren yedi diğer fabrikasına katılarak TME’nin bir yan kuruluşu haline gelecek. Kolin tesisi, iki şirket için mevcut A segmenti modelleri üretmeye devam edecek. Toyota gelecekte de Kolin fabrikasında üretime ve istihdama devam edecek.