reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Amerika’da istenmeyen Huawei’den iddialı cevap

2012’den bu yana Amerika’da yasaklı markalardan olan Huawei, son açıklamalar karşısında sessizliğini bozdu. Firmanın cevabı ise hayli iddialı.

Huawei bir süredir ağ çözümleri ve cihazlarıyla Amerika pazarında yer alamıyor. Amerika son dönemlerde ise agresif tutumunu artırmış durumda. Son olarak müttefik olduğu ülkelerle yaptığı bir toplantıda firmanın ağ ekipmanlarının ve telefonlarının kullanılmaması konusunda uyarıda bulunmuştu. Geçtiğimiz günlerde ise Yeni Zelanda, Huawei’den 5G ağ ekipmanlarını almamaya karar verdiğini açıklamıştı. Bu ani karar sonrası şaşkınlığını gizleyemeyen Huawei ise, Yeni Zelanda ile acil bir toplantı talebinde bulunmuştu. O haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. 5G çözümleri konusunda hızla çalışmalarını sürdüren Çinli üretici ise bu çetin rekabetteki yerini korumak için çabalıyor. Firmanın dönüşümlü Yönetim Kurulu Başkanlarından Eric Xu‘nun CNBC‘ye yaptığı açıklama ise ne kadar iddialı olduklarını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Böyle giderse Amerika’nın 5G alanında birinci olması zor”

Xu’nun yaptığı açıklama şu şekilde: “5G teknolojilerinde lider isim olarak biz Amerika’daki kullanıcılara hizmet sunamıyoruz. Amerika pazarı rekabeti barındırmıyor ve lider oyuncuları pazara girmekten alıkoyuyor. Açıkçası bu koşullarda 5G alanında dünyanın bir numaralı ismi olma konusundaki hedeflerine ulaşabileceklerinden emin değilim.

Xu, Huawei’nin 5G pazarına girmesini engellemenin rekabeti azaltacağına ve bundan kullanıcıların zararlı çıkacağına vurgu yapıyor. Kullanıcıların daha yüksek meblağlarda fatura ödemek zorunda kalabileceğini kaydeden Xu, aynı zamanda telekom şirketlerinin de harcamalarının daha yüksek olacağına dikkat çekiyor. “5G teknolojileri alanındaki rekabeti yok ederseniz telekom şirketleri 5G ekipmanlarını alarak servisi dağıtmak için daha fazla para harcamak zorunda kalır. Elbette kullanıcılar da 5G servislerinden yararlanabilmek için daha yüksek faturaları ödemek zorunda bırakılır.

Xu aynı zamanda Amerika’nın neden Huawei’yi hedef aldığını anlayamadığını da kaydediyor. Bu konuda yaptığı açıklamada şu sözlere yer veriyor: “Aklıma takılan bir soru var. Amerika hükümeti ulusal bir yetkili makam olarak neden Huawei’yi bir şirket gibi hedef alıyor? Bu 5G teknolojilerinde çok iyi olduğumuz için mi yoksa başka sebepler mi var? 5G’nin siber güvenlik konusunda riskler oluşturacağını söylemek politik motivasyonlardan uzak ve gerçeklere dayalı da değil. Bunlar gerçeklere dayalı olmayan şüpheler. Bazı ülkeler bizimle çalışmak istemezse bu bizim için sorun olmaz. Ancak dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin olayları ölçüp tartma yetisine güveniyorum. Neyi isteyip yeni istemediklerini bildiklerine inanıyorum.

Huawei ve Amerika arasındaki bu gerilimin çözülüp çözülmeyeceği bilinmiyor. Ancak Çinli üretici 5G teknolojileri konusunda dünyanın dört bir yanındaki ülkelere gerekli ekipmanları sağlamaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir

Mate 20 ailesinin tanıtımı