reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Amerika’dan müttefik ülkelere Huawei uyarısı

Amerika ve Huawei arasında sular durulacak gibi görünmüyor. Amerika, Çinli üreticinin sadece kendi ülkesinde değil diğer ülkelerde de kullanılmasını istemiyor.

Türkiye’deki popülerliği günden güne artan Huawei, globalde de en çok tercih edilen ilk üç akıllı telefon markası arasında yer alıyor. Çinli üreticinin fiyat/performans ürünleri fazlasıyla beğeni toplarken, amiral gemisi modelleri de daha gelişmiş bir deneyim sunma konusunda hayli başarılı. Firmanın çalışmalarını yürüttüğü tek alan ise bu değil. Son olarak 5G teknolojilerine ilişkin çalışmalarıyla da sık sık gündeme gelen Çinli üretici, globalde elini güçlendirmeye devam ediyor. Ancak Amerika ile ters düşen Çinli üretici için işler önümüzdeki dönemlerde daha da zorlaşabilir. WSJ‘ın hazırladığı rapora göre, Amerika hükümeti müttefik ülkelerdeki kablosuz ve internet sağlayıcılarını Huawei Technologies imzalı telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmama konusunda ikna etmeye çalışıyor. Bu konudaki baskının artmasının arkasındaki en büyük sebeplerden biri de elbette ülkelerin yavaş yavaş 5G teknolojilerine ait donanımları satın almaya başlaması yatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amerika, Huawei kullanılmasını istemiyor

Huawei’nin ürettiği donanımları yaygın bir şekilde kullanan müttefik ülkelerle bir araya gelen Amerika yetkililerinin ülkeleri siber güvenlik konusunda uyardığı kaydediliyor. Bu korkunun arkasında ise Huawei’nin yanı sıra diğer Çinli üreticilerin de Çin hükümeti veya mevcut komünist parti adına casusluk yapıyor olma ihtimali olduğu belirtiliyor.

Hazırlanan rapordaki ilginç bir diğer bilgi ise Washington’ın Çin üretimi donanımdan kaçınan ülkelere telekomünikasyon çalışmaları için finansal yardımı artırabileceği yönünde. Amerika’yı en çok endişelendiren ülkelerin ise Amerika’nın askeri üssünü barındıranlar olduğu kaydediliyor. Huawei cephesinden henüz bu adıma karşı bir cevap gelmedi. Ancak şirketin yakın zamanda resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Mate 20 ailesinin tanıtımı