reklamı kapat

POPÜLER

Huawei 5G

Geri adım atmak yok; Huawei’den iddialı 5G açıklaması

Amerika ve Çin arasındaki ticari savaşın etkileri kendini Huawei üzerinden gösterirken, Çinli üretici 5G çalışmaları hakkındaki iddiasını ortaya koydu.

Bildiğiniz gibi 16 Mayıs’tan bu yana Amerika’nın kara listesinde Huawei ve iş ortakları bulunuyor. Her ne kadar Amerika bu kararı “milli güvenliği” gerekçe göstererek alsa da, geçmişteki açıklamalar ve 5G’nin yaratacağı büyük pazar düşünüldüğünde, Amerika’nın pastanın bu dilimini şiddetle istediği belli oluyor. Kısaca kara liste öncesini biraz hatırlayacak olursak; Huawei’nin 5G teknolojilerinde lider konumda olan şirket olarak bu teknolojilerin dağıtımı için hazır olduğunu hatırlatmak isteriz. Amerika’nın bu duruma karşı hoşnutsuzluğu giderek artmış hatta bir noktada müttefiklerini firmadan 5G teknolojileri almama konusunda “motive etmeye” dahi varmıştı. Tabii o dönem de Amerika’nın öne sürdüğü bahane, 5G’nin sağladığı ekonomik ayrıcalıklar değil “milli güvenlik ihlali olabileceğiydi“. O günden bu yana Huawei, casusluk iddialarını reddetse de Amerika tarafında herhangi bir gelişme olmadı ve sonunda Amerika Başkanı Donald Trump çıkardığı kararname ile Amerikalı şirketlerin Huawei’yle çalışmasını yasakladı. Peki Çinli üretici 5G konusunda geri adım atacak mı dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, 5G çalışmalarına tam gaz devam ediyor

Yapılan son resmi açıklamaya göre Çinli üreticinin geri çekilmeye hiç niyeti yok. Huawei Carrier CEO’su Ryan Ding yapılan açıklamada şu sözleri dile getiriyor: “5G teknolojiyi etkinleştirmenin anahtarı olacak. 5G teknolojilerine olan yatırımlarımızı artırmaya ve müşterilerimiz ve partnerlerimizle çalışmaya devam edeceğiz.

Ding aynı zamanda siber güvenlik konusunu da gündeme getirerek şunları söylüyor: “Siber güvenlik ve gizliliğin korunumu bizim için en öncelikli mevzu. Operatörlerin 5G ağlarının güvenliğini, güvenli cihazlarımız ve ürünlerimizle sağlayacağız.

5G teknolojilerinin oluşturduğu pazar inanılmaz bir ekonomiyi de beraberinde getiriyor. Firmanın bu konuda kendinden emin şekilde ilerlemesinin sonuçları da oldukça merak ediliyor. Geçmişte yapılan açıklamalarda firma bu teknolojileri dağıtmaya hazır olduğunu dile getirmiş ve Amerika’nın kendilerini engellemesinden oradaki operatör ve müşterilerin zararlı çıkabileceğine değinmişti. Rekabeti yok edince fiyatlarda oluşacak artış, operatör ve kullanıcıların daha yüksek fiyatlara belki de Huawei’nin üretimi olan teknolojiyle eş değer dahi olmayan teknolojiler kullanmalarını gerektirebilir.

İlginizi çekebilir

Huawei’nin gelişmiş dosya paylaşım yöntemi