reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P30 Pro

Huawei yasağında yapılan “kraldan çok kralcılık”

Huawei ve Amerika yasağında taraflar arası gerginliğe başka isimler de dahil oldu. Bazı şirketler garip bir tutum sergiliyor.

Amerika’nın ticaret savaşlarındaki keskin hamlesi sonrası Huawei ile arasındaki gerilim devam ediyor. Huawei’nin kara listeye alınması ardından bildiğiniz gibi Amerikalı şirketlerin Huawei’nin ortaklarını da kapsayan geniş bir liste ile ilişkisi kesilmişti. Yani Çinli üretici ile aralarındaki tüm ticaret, alım-satım durdurulmuştu. Bu karar ise bazı şirketlerin kafasını karıştırmış gibi görünüyor. PCMag‘in başına gelen garip olan “kraldan çok kralcıları” da ortaya seriyor. Firmanın İngiltere’de yaşayan yazarı, aynı firmanın New York ofisine Huawei’nin P30 modelini göndermek isteyince, çok garip bir karşılık alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei P30’un gönderimi reddedildi

İnceleme için gönderimi yapılan tek bir P30 modelinin İngiltere’deki ofise aynı şekilde geri dönmesi kaşları kaldıran ilk detay oluyor. Ancak bu “geri dönüşün” sebebi ise daha da garip. Paketin üzerine iliştirilen notta kargonun FedEx tarafından teslim edilemeyeceği belirtilirken sebep olarak da Amerika Hükümeti’nin Huawei ve Çin Hükümeti ile arasındaki anlaşmazlık gösteriliyor.

Buradaki garip nokta ise şu: Bu paket Huawei ya da şirket ortakları tarafından gönderilmiyor. Yurt dışından Amazon ve benzeri satış sitelerinden alınan bir telefon söz konusu değil. Ya da Çinli üreticinin şirketlerinden çıkma bir cihaz da değil. Bu bir sivilin elinde bulunan bir telefonu bir başka sivile kargolaması durumu. Yani FedEx bu paketi alarak Huawei ile “alışveriş” yapmıyor. Bu sebeple teknik olarak “Amerika Hükümeti kanunlarını” da çiğnemiyor.

FedEx ise bu duruma ilişkin yeni bir açıklama yapmış durumda. “Söz konusu paket göndericiye yanlışlıkla geri gönderilmiştir ve bu operasyonel hata sebebiyle özür dileriz.” diyor. Belli ki kargo şirketlerinin kafası da hayli karışık…

İlginizi çekebilir

Savage Builds’te üretilen çalışır durumdaki Iron Man kostümü