reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

YouTube arayüzündeki probleme Android ile başlayan çözüm

YouTube platformun en sıkıntılı noktalarından birini yeni bir alana taşıyor. Yorum kısmı Android cihazlarda büyük değişime gidiyor.

Pek çok sorunla gündeme gelen YouTube, mobil tarafta platform içi erişimi kısmen zor alanlardan birine bir çözüm üreterek Android cephesinde bunun testine başladı. Yorum kısmı içerik üreticileri için izleyicileriyle iletişim alanında en önemli noktalardan biri olsa da, bu sekme aynı zamanda platformun en sıkıntılı noktası. Bunun sebeplerinden biri bir noktadan sonra siber zorbalığa dönüşen yorum alanına gelen saldırı odaklı yorumlar. Ancak haberdeki odak noktası ne yazık ki bu değil. Mobil tarafta erişimi kısmen zor bir alanda bulunan yorum sekmesi erişimi daha kolay hale getirilecek şekilde düzenleniyor. YouTube erişim sorununu çözmeyi umduğu yeni arayüz görünümünü açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube

YouTube yorum sekmesini değiştiriyor

Platformu mobil cihazlar aracılığıyla sıklıkla kullananların yakından bildiği gibi aslında yorum kısmı “çok ulaşılabilir” bir noktada değil. Videoyu izlerken/izledikten sonra sıradaki videoların bulunduğu listenin altına kadar kaydırmanız gerekiyor yorumları görmek için. Burada yorumlar otomatik yüklenerek açılıyor. Bu alanla hiç ilgilenmiyorsanız, artık “şimdi ne izlesem” diye gezerken yeni bir yorum görmek zorunda değilsiniz. Ya da videoyu izlerken yorumları görebilmek için ekranda kaydırma yapmanız gerekmiyor. Platform beğeni seçeneğinin hemen yanına Yorumlar seçeneği eklemiş. Bu sekmeye tıklayarak doğrudan yorumları açabilirsiniz.

Bu alanı videoyu ilk açtığınızda gizlese de elbette yorum sekmesini seven ve düzenli kullanan kulanıcılar için erişimi de kolay bir noktaya koymuş. Böylece kullanıcıları sadece ekran kaydırma derdinden kurtarmakla kalmamış, uygulama arayüzü de toparlanmış. Şimdilik Android’de kısıtlı bir kullanıcıyla test edilen bu yeni özelliğin iOS’e hatta masaüstüne dahi gelmesi bekleniyor. Ancak yaygın kullanım için net bir tarih açıklanmadı.

Söz konusu yorum kısmına daha kolay erişim imkanının yorumlardaki “negatif baskıyı” nasıl etkileyeceği de merak konusu.

İlginizi çekebilir

YouTube’a gelecek olan AR desteği