reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube AR Beauty Try-On

Google’dan YouTube için “makyaj deneten” AR özelliği [Video]

YouTube üzerindeki en popüler videolar arasında makyaj videoları yer alıyor. Google da yeni AR özelliğini bu videolara ekliyor.

Google, YouTube için yeni artırılmış gerçeklik özelliğini müjdeledi. Hem markaların hem de izleyicilerin hayli hoşuna gidecek olan yeni özellik güzellik kanallarını hedefine oturtuyor. Platformun en popüler videoları arasında yer alan makyaj videolarına getirilen yeni eklenti sayesinde izleyiciler tanıtımı yapılan ruju videoyu izlerken kendi yüzünde deneyebilecek.

AR Beauty Try-On olarak adlandırılan bu özellik çalıştığında ekranınız ikiye bölünüyor ve üst tarafta içerik oynamaya devam ederken alt tarafta da ön kameranız aktif hale getiriyor. Yüzü tanıyan ön kamera videoda bahsi geçen rujun satışa sunulan tüm renklerini listeliyor. Burada rujları deneyerek kendi teninize en uygun olan veya duruşunu en beğendiğiniz rengi seçebiliyorsunuz. Ruj renklerinin hemen altında ise ürünün adı, markanın adı, rujun satış fiyatı yazılıyor. Ayrıca beğendiğiniz rengi hemen satın almak isterseniz, satış linkine de aynı panelden ulaşabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, AR eklentisiyle YouTube deneyimini geliştiriyor

Özellik henüz tamamen kullanılabilir durumda değil. Alfa aşamasına geçen bu özellik için ilk etapta MAC Cosmetics ile anlaşılmış. Önümüzdeki dönemlerde marka ve YouTuber iş birliklerinin ise elbette artması bekleniyor.

Google özelliğin test aşamasında kullanımıyla ilgili de veri paylaşmayı ihmal etmedi. YouTube iOS uygulamasında kullanıcıların yüzde 30’unun AR deneyimini aktif hale getirdiğini belirten teknoloji devi, ruj denemek içinse ortalama 80 saniye boyunca yeni özellikte kalındığını kaydediyor.

Söz konusu özelliğin pek çok markanın kendi uygulamalarında var olduğunu da belirtelim. Yani esasen bir şeyler “yeniden” keşfedilmiyor. YouTube’un farkı ise doğrudan video içerikle beraber kullanılarak daha “interaktif” bir deneyim sunması.

Yeni özelliğin çalışma şeklini haberin üzerindeki videodan görüntüleyebilirsiniz.