reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Huawei açıkladı: Amerika yasağının mali etkisi ne kadar?

Amerika’nın Huawei’yi kara listeye alması sonrası firma tarafından ilk mali kayıp açıklaması geldi. Huawei kurucusu Ren Zhengfei açıklamayı yapan isim oldu.

Amerika’nın harladığı ticaret savaşında, kara listeye alınan Huawei, önümüzdeki iki yıl içinde nasıl bir kayıp yaşayacağını açıkladı. Ren Zhengfei, basınla paylaştığı yeni açıklamasında önümüzdeki iki yılda gelirlerinde 30 milyar dolarlık bir düşüş beklediklerini belirtti. Üretimde yavaşlamaya gideceğini açıklayan firma, gelirinin de önümüzdeki iki yıl boyunca 100 milyar dolar civarında seyredeceğini kaydediyor. Firmanın Çin dışına gerçekleştirdiği akıllı telefon tarafındaki sevkiyatlarının ise yüzde 40 düşeceği de belirtiliyor. Yasaklamadan önce Huawei’nin dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olduğunu kaydedelim. Firmanın yıllık yaklaşık 105 milyar dolar geliri bulunuyor.

Huawei kararına Ren Zhengfei’nin yorumu

Amerika’nın söz konusu yasağı alırken en büyük ve ciddi iddialarından biri Amerika milli güvenliğini tehdit edecek unsurların varlığıydı. Huawei ise ilk zamanlardan bu yana söz konusu iddiaları reddediyor. Zhengfei son açıklamasında da iddiaları kabul etmediklerini belirtirken şu sözleri dile getiriyor: “Belli bir seviyeye geldiğimizde rekabetin olacağının farkındaydık ancak Amerika hükümetinin bu denli uç önlemler alacağını düşünemedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zhengfei, Amerika hükümetinin sadece donanım ve yazılım alışverişini engellemediğini aynı zamanda Amerikalı üniversitelerle yapılan araştırma iş birliklerini de sınırlandırdığını kaydediyor. Ancak Zhengfei bu konuda pek endişeli olmadığını şu sözlerle dile getiriyor: “Bazı üniversitelerin bizimle çalışmaması çok önemli değil çünkü çalışabileceğimiz daha pek çok üniversite bulunuyor.

Zhengfei’nin önümüzdeki dönemler için hayli umutlu olduğunu da kaydedelim. Şirketin bu sıkıntıdan çok daha güçlü bir şekilde sıyrılacağını belirten Huawei kurucusu, yakaladıkları büyüme hızına da yeniden kavuşacaklarını kaydediyor. “Bizi öldüresiye dövmenin mümkünatı yok.” diyen Zhengfei, firmanın güçlü duruşunu sürdürüyor.

İlginizi çekebilir

Huawei’nin dosya paylaşım teknolojisi