reklamı kapat

POPÜLER

İlk resmi açıklama; Huawei, Android yaptırımı karşısında ne yapacak?

Amerika Başkanı Trump‘ın Huawei için verdiği yaptırım kararlarının ardından, Çinli Huawei‘den de hamle geldi. Yaptırımlara karşı önlemlerini aldıklarını belirten şirket, kendi senaryolarını hazırlamaya başladıklarını duyurdu.

Amerika Başkanı Donald Trump, Çinli Huawei’ye karşı yaptırım kararlarından vazgeçmiyor. Trump’ın Huawei ve Huawei’ye bağlı olanlarla birlikte kara listeye aldığı şirket sayısı 70’e yükseldi. Bu kararın ardından yaptırımlar da gelmeye başladı. Açıklamanın ardından Google‘ın Huawei ile açık kaynaklı lisansların dışındaki, donanım ve yazılım ürünlerinin transferini kapsayan işlerini askıya aldığı açıklandı.

Yaptırım kararlarına ilişkin şirketin kurucusu ve başkanı Ren Zhengfei’den de ilk açıklama geldi. Amerika, Huawei ve ortaklıklarından 70’inin kara listeye alınmasından sonra, şirketin böylesi aşırı bir senaryo için hazırlandığını söyledi. Amerika önlem amacıyla gerçekleştirilen yaptırımların aşırı olduğunu bilse de,  Zhengfei’ye göre Huawei’nin performansı üzerinde çok büyük bir etkisi olmayacak. Ren Zhengfei yaptırımların Huawei’nin büyümesini durdurmayacağını ancak yavaşlatabileceğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei geri adım atmayacak

Japonya‘da basın mensuplarına konuşan Zhengfei, Huawei’nin herhangi bir yasayı ihlal etmediğini yineledi. Buna rağmen son zamanlarda uygulanan kısıtlamalara rağmen, şirketin büyümesine devam edeceğine, ancak biraz daha yavaş bir şekilde devam edeceğine inanıyor. Reuters’in haberine göre, Huawei’nin yıllık gelir artışının yüzde 20’nin altına düşebileceği söylendi. Ren ayrıca, Huawei’nin bu aşırı senaryoya hazır olduğunu ve şirketin iyi olacağını yineledi.

İlginizi çekebilir

Huawei’den gelişmiş dosya paylaşım teknolojisi: OneHop