reklamı kapat

POPÜLER

huawei boykot

Huawei krizi bitmek bilmiyor: Çin’den boykot atağı!

Huawei tarafında işler iyice kızışmaya başladı. Amerika Başkanı Trump’ın aldığı karar sonrası çığ gibi büyüyenHuawei” krizinde yeni bir hamle Çin tarafından geldi. Çin’de “Apple ürünlerine boykot” mesajları artıyor. 

Huawei ve Amerika arasında yaşanan kriz başka ülkelere de sıçramaya başladı. Zaten Amerika, Huawei için İngiltere ve müttefiki olan diğer ülkelere anlaşmalarını bitirmek için baskı yapıyordu. Trump’ın çağrısına kulak veren Google, Huawei ile lisans anlaşmasını bitirdiğini açıklamasının ardından tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Washington-Pekin ticaret savaşı Huawei’ye yönelik yeni kısıtlamalarla birlikte yoğunlaşırken, Çin’deki “Apple Boykotu” hareketi önemli sayıya ulaştı. BuzzFeed’de paylaşılan habere göre, Çin’in Twitter’ı gibi kullanılan Weibo’da Apple ve Trump’a linç mesajlarının sayısı önemli derecede artıyor. Bir Weibo kullanıcısı: “Ticaret savaşını izlerken kendimi suçlu hissediyorum. Para kazandıktan sonra akıllı telefonumu değiştireceğim (iPhone).” diyerek tarafını Huawei’den yana kullanıyor. Başka bir mesajda ise “Huawei’nin markalaşmasının harika olduğunu düşünüyorum, bir elmayı sekiz parçaya böldü” diyerek Apple’ın kendisini bitirdiğini belirtiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, ABD’ye bu tavrını durdurması için çağrıda bulundu. Başkan Donald Trump’ın, Amerikan firmalarının onlardan olmayan yabancı şirketlere baskı uygulayan yapısını ve “casusluk” korkusunu vurgulayan Çinli yetkililer, acil durum eylem planı oluşturuyor. Teknoloji devi Huawei’yi önemli bir şekilde etkilemeyi hedefleyen Amerika kararı, aslında bu iki süper ekonomik gücün bitmek bilmeyen ticaret savaşının bir sonucu olarak gösteriliyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin’den gelen ilk boykot çağrısı değil

Apple’ı hedef alan söylemlerden bir diğeri de “Huawei’deki telefonlar iPhone’larla karşılaştırılabilir ya da daha iyisidir. Çok iyi bir akıllı telefon alternatifimiz var, neden hala Apple kullanıyoruz?” oldu. Ancak bakıldığında Çin’de başlatılan bu boykot bir ilk değil. Geçen yılın aralık ayında Çinli şirketler Apple’ın cihazlarının kullanılmaması için çalışanlarına ek indirimler sağlayarak bu süreci başlamışlardı. 

Nikkei Asian Review’daki habere göre bu hareket, Amerikalı savcıların talebi üzerine Huawei’nin Genel Müdür Yardımcısı Meng Wanzhou‘nun tutuklanmasından sonra geldiği söyleniyor. Boykot sonrası, 20 Çinli şirket, Huawei ürünlerinin kullanımını ve sayısını arttıracağını duyurmak için sosyal medya araçlarını kullanmaya gidiyor. Sayının ilerleyen günlerde artacağı düşünülüyor

İlginizi çekebilir

Şirketin çok kullanışlı dosya paylaşım sistemi