reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Apple iPhone

Çin merkezli şirketlerden büyük iPhone hamlesi

Amerika Birleşik Devletleri ile başta Huawei olmak üzere Çin merkezli şirketler arasından yaşanan olaylar, en çok Apple‘a ve iPhone satışlarına darbe vuruyor gibi görünüyor.

Huawei halen akıllı telefonlarını Amerika Birleşik Devletleri içerisinde satamıyor. ABD, dünya devi şirketi telefonları üzerinden Çin’e bilgi sızdırmakla suçluyor. Bu durumun 2019’da da değişmesi beklenmezken, Huawei 5G altyapısı konusunda da sıkıştırılıyor. Amerika Birleşik Devletleri müttefiklerini bile 5G altyapısı konusunda Huawei ile çalışmamaları konusunda uyarıyor. İşte bu tarz adımlara karşı Çin merkezli şirketler, ABD’li firmaların ürünlerini kullanmama konusunda büyük adımlar atıyor. Hatırlarsınız bu konuda başlangıcı Huawei tedarikçisi Menpad yapmış ve iPhone satın alan çalışanlarına para cezası vereceğini açıklamıştı. Apple’a para kazandırmak istemeyen firma, bunun yerine çalışanlarının Huawei’den ya da ZTE’den akıllı telefon almasını istiyor. Gelen son bilgilere göre bu sürece tam 20’den fazla yeni Çin şirketi dahil olmuş durumda. Bu yeni şirketlerin de çalışanlarını Çin merkezli firmalardan almak konusunda zorladığı ve destek sağladığı belirtiliyor. Esasen ABD yönetimini hedef alan ve teknoloji devi Apple üzerinden yürütülen boykot, görebileceğiniz üzere gittikçe genişliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, bunlara ek olarak iPhone yasaklarıyla da uğraşıyor

Biliyorsunuz Qualcomm, kısa süre önce Çin pazarında Apple’a karşı önemli bir zafer elde etti. Tarihi bir karar açıklayan Çin mahkemesi, Apple’ın iPhone modellerinde yaptığı patent ihlalleri konusunda Qualcomm‘u haklı buldu. Bu karar sonucunda Apple’ın Çin’deki birçok modelin satışını durdurması gerekiyor. Bu durdurma kararından iOS 12.1.2 ile yaptığı yazılımsal değişikliklerle kaçmaya çalışan Apple, benzer patent sorunlarıyla Almanya’da da karşı karşıya bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 9 için hazırlanan reklamlardan