reklamı kapat

POPÜLER

Çin

Çin’den ABD ürünlerine boykot!

Huawei Mali İşler Direktörü (CFO) Wanzhou Meng’in Kanada’da tutuklanması bir anda gündeme oturmuştu. Meng’in tutuklanmasının sebebi ise İran ambargosuydu. 

Kanada’da tutuklanan Huawei’in Mali İşler Direktörü Wanzhou Meng’in tutuklanmasının ardından Çin’de ABD ürünlerine boykot kampanyası başladı. Şenzen merkezli elektronik parça üreticisi Menpad, Apple ürünleri kullanan personeline, cihazların değerini kadar para cezası verileceğini açıkladı. Şangay’daki Nançong Ticaret odası, Apple kullanan şirketlerin üyeliğine son vereceğini duyurdu. Şiçuan’daki RYD adlı bilgi teknolojileri şirketi, Huawei marka telefon alacak personeline yüzde 15 oranında teşvik sağlanacağını belirtti.

Oxford Üniversitesi Çin Araştırmaları Merkezi’nden Rana Mitter, CNN’e açıklamasında Amerikan ürünlerine boykotun daha önceki boykot kampanyalarıyla benzerlik taşığını belirterek “Ancak bu kampanyalar, resmi onay olmazsa, 2012’de Japonya protestolarındaki kadar tırmanmaz” dedi.

Nançong Ticaret Odası Genel Sekreteri Luo Qiang, hükümetin talimatıyla hareket etmediklerini, boykot kararlarının “sıradan Çin vatandaşlarının” öfkesini yansıttığını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei üst düzey yöneticisi Wanzhou Meng kefaletle serbest bırakıldı

Meng’in 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmasına karar verildi. Kanadalı Hakim William Ehrcke’nin Mıng’ın Ameerika’nın resmi iade talebini beklerken şartlı olarak salıverilmesine hükmetti. Hakimin belirlediği kefalet şartlarına göre, Vancouver kentindeki evinde ikamet edecek Meng mahkemeye 7 milyonu nakit ve 3 milyonu gayrimenkul olmak üzere 10 milyon Kanada dolarını teminat olarak sunacak. Meng ayrıca ayağında GPS alıcısı yer alacak. CFO, Lions Gate Risk Management Group isimli şirket tarafından 24 saat izlenecek. Meng’in bununla birlikte pasaportlarını da belli bir süre kullanamayacak.

Huawei’den de açıklama gelmişti

Huawei cephesinden ise Meng’in tutuklanması ardından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklama şu şekilde:

“Mali işler direktörümüz Wanzhou Meng, Amerika adına hareket eden Kanadalı otoriteler tarafından tutuklandı. Suçlu iadesi yapılmak üzere, netleştirilmemiş suçlamalarla yüzleşmek için New York’a gönderilecek olan Meng, Kanada’da transfer uçuşunda otoritelerce alıkonuldu. Şirketle suçlamalar konusunda çok az bilgi paylaşılmasının yanı sıra Meng’in görevi kötüye kullanmasına ilişkin herhangi bir bilgi de bulunmuyor. Şirket Kanada ve Amerika’nın yasal sistemlerinin de benzer bir sonuca ulaşması bekleniyor. Huawei yer aldığı ülkelerde, o ülkenin yasaları ve düzenlemelerine uygun hareket ediyor. Buna Birleşmiş Milletler, Amerika ve Avrupa’daki ihracat kontrolü, ambargo kanunları ve düzenlemeler de dahil.”

İlginizi Çekebilir

Çift ekranlı Nubia X