reklamı kapat

POPÜLER

Huawei CFO'sunun Apple tercihi

Huawei CFO’sunun Apple tercihi

Huawei ve Amerika arasındaki kriz devam ederken, geçtiğimiz aralık ayında Kanada’da İran ambargosu gerekçe gösterilerek tutuklanan Huawei CFO’sunun Apple tercihi ortaya çıktı.

Huawei’nin İran ambargosunu deldiği iddiasıyla geçtiğimiz aralıkta Huawei CEO’su Ren Zhengfei’nin kızı ve aynı zamanda şirket CFO’su Meng Wanzhou Kanada’da tutuklanmıştı. Pazarda şok etkisi yaratan bu tutuklamanın ardından Amerika ve Huawei arasındaki gerginlik de hiç olmadığı kadar artmıştı. Amerika’nın iddiaları bir yana bu tutuklama şimdi bambaşka bir odak noktasıyla yeniden gündeme geliyor. Bloomberg haberine göre Wanzhou, çantasında ekosistemi tamamlayan 3 Apple cihazıyla beraber yakalanmış. Dava raporunda yer alan bilgilere göre Wanzhou’nun çantasında iPhone 7, Macbook Air ve bir de iPad Pro bulunuyor. Huawei’ye ait olaraksa firmanın en başarılı modellerinden P20’nin Porsche Design versiyonuna sahip olduğu açıklanıyor. Meng’in 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmasına karar verildiğini de hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei’nin Apple ürünleri konusundaki katı tutumu

Çinli üreticinin şirket çalışanlarının kendi ürünlerini kullanması konusundaki katı tutumu ise esasen bilindik bir durum. Hatırlarsanız 2018’i 2019’a bağlayan yeni yıl kutlamaları sırasında iPhone kullanılarak atılan yeni yıl tweet’e sebebiyle firma iki çalışanının rütbesini düşürmüş ve aylık maaşlarını da buna bağlı olarak yaklaşık 728 dolar azaltmıştı. Huawei’nin pazarlama müdürünün de bu cezalandırmadan nasibini aldığı kaydedilmişti.

İlginizi çekebilir

Huawei P30 ön tanıtımı