reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm sonrası kimsenin anlam veremediği detay

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm ile tüm karakterlere bir “son” yazdı. Ancak bir karakterin sonu kafaları karıştıran bir detay içeriyordu.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones 8. sezon 6 bölümle pek çok karakter mutlu sona ulaştı. Dizinin finali için en beklenmedik detaylardan biri de buydu. Daenerys’in ölümünün ardından geride kalan tüm karakterler el ele tutuşup güneşin batımına doğru yürüse bu denli mutlu bir final olmazdı diye düşünüyoruz. Targaryen kızının devrilmesinin ardından bir kral veya kraliçenin hükmünden bağımsız kalan Yedi Krallık kendi kralını seçmesi gerektiğinde buna yön veren isim ise tutsak Tyrion olmuştu. Bran’ın kral seçildiği yeni düzende oturacak bir Demir Taht kalmasa da Westeros için farklı bir dönemin başlangıcı müjdelendi. Bran kral olarak ilk icraatını gecikmiş adaleti dağıtmakla buldu. İlk kararı Tyrion’ı hatalarını düzeltmesi için Kral Eli ilan etmek oldu. İkinci kararı ise Jon Snow’u cezasını çekmesi için Gece Nöbetçileri ile Duvar’a göndermekti. Peki Gece Nöbetçileri’nin nöbeti ne için tam olarak?

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm finali ceza mı ödül mü?

Gece Nöbetçileri sürgün edilmiş kişilerden oluşuyor. Diyarda işlenmiş bir suçtan dolayı “idam edilmek istemeyen” tercihen Gece Nöbetçileri’ne katılabiliyor. Bir nevi müebbet hapis cezası gibi ama diyarın en soğuk ve yaşam enerjinizi çeken bölgesinde. Haliyle buradaki “Kara Kardeşler” genellikle erdemli ve onurlu insanlardan oluşmuyor. Jon ilk kez Gece Nöbetçileri’ne katılmak istediğinde amcası Benjen’in ayak izlerini takip ediyordu. Kendini Ned Stark’ın meşru olmayan oğlu olduğunu sandığı ve Catelyn Stark tarafından dışlandığı için, kendine bu ailede yer bulamayan Jon, küçük yaşta böyle bir karar almıştı.

Gece Nöbetçileri ise diyarı Kuzey’deki tehditlere karşı korumakla görevli. Gerek yabanıllardan gerekse elbette Ak Gezenler‘den. Gerçi Jon, Gece Nöbetçileri’ne katıldığında daha Ak Gezen tehditinin ciddiyetinin farkında değillerdi, ama olsun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bran’ın kral olduğu günümüzde ise Gece Nöbetçileri’ne gitmek, tatile çıkmak gibi şu noktada. Çünkü yabanıllarla barış sağlandı, zaten diyara girme derdi de gütmüyorlar. Öyle ki Tormund onları ait oldukları yere, daha Kuzey’e götüreceğini söylemişti. Ak Gezen tehditi de Arya Stark‘ın destansı sahnesiyle son bulduğuna göre… Gece Nöbetçileri’nin neyi koruduğu, kimden koruduğu biraz soru işareti. Yine en mantıklı açıklama, yabanılların ilerde oluşturabileceği tehdit olasılığı gibi görünüyor.

Bu durumda Bran‘ın Gri Solucan‘ı fena dolandırdığını söyleyebiliriz. Jon’un elde edebileceği en mutlu sona ulaştığından incelemizde de bahsetmiştik. Zaten bu kargaşadan yılmış olan Jon Snow, hayatı boyunca istemediği unvanları üstlenmişti. Şimdi ise yabanıllarla beraber Kuzey’e yola çıktı. Arkasını dönüp veda niteliğinde de Duvar’a son bir bakış attı. Ghost’u da yanına alan karakterimiz nasıl bakarsak bakalım en karlı çıkışı gerçekleştirmiş oluyor. Emekliliğini Kuzey’in en soğuk topraklarında, kafası rahat bir şekilde geçireceğinden şüphemiz yok…

İlginizi çekebilir

8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı