reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Amerika’nın “Huawei yasağı” kararına Çinli üreticiden keskin cevap

Amerika Başkanı Donald Trump, imzaladığı yeni başkanlık emri ile Huawei ekipmanlarının yasaklanmasının önünü açtı. Çinli üretici karara tepkisini koyuyor.

Uzun zamandır süregelen Amerika ve Huawei gerginliği artık doruk noktasına ulaşmış durumda. Amerika Başkanı Donald Trump, uzun süredir Huawei’nin 5G teknolojileri başta olmak üzere ürünlerini yasaklamak istediğini dile getiriyordu. Bu sürede Amerika hükümeti müttefiklerine de Huawei’nin ürünlerini kullanmama konusunda baskı yapmış, firmanın gelişmiş 5G ekipmanlarının diğer ülkeler tarafından kullanılmasını engellemeye çalışmıştı. Detaylarından burada da bahsettiğimiz olaylar zincirinde ise kırılma noktasına geldik. Çünkü Amerika Başkanı Donald Trump, bir başkanlık emri çıkararak yabancı üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarının kullanımını engelleme kararını doğrudan kendine bağladı. Herhangi bir senato müdahalesi olmadan, Donald Trump imzası ile tüm Çinli üreticilerin telekomünikasyon ekipmanlarının Amerikalı şirketler tarafında satın alınması engellenebilecek. Bu karara Huawei’den ilk tepki geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alınan karara Huawei cevabı

Çinli üreticinin CNBC‘ye yaptığı açıklama şu şekilde: “Huawei, 5G teknolojileri konusunda tartışmasız lider konumda. Biz Amerika hükümeti ile görüşmeye ve ürün güvenliğini sağlamak için etkili çözümler üretmeye hazırız. Huawei’nin Amerika’da iş yapmasını kısıtlamak Amerika’yı daha güvenli ve güçlü yapmayacak; aksine, bu durum Amerika’yı daha düşük kalitede ve buna rağmen daha pahalı alternatiflere yönlendirecek. Bu da Amerika’nın 5G teknolojilerinin dağıtımında geri kalmasını sağlayacak. Günün sonunda bu durum Amerikalı şirketlere ve tüketicilere zarar verecek. Ayrıca mantıksız kısıtlamalar Huawei’nin sahip olduğu hakları çiğnemenin yanı sıra başka ciddi yasal sıkıntılar yaratacaktır.

Huawei geçtiğimiz aylarda da benzer bir açıklama yapmış ve bu tür bir yasaktan Amerika’daki teknoloji şirketleri ve müşterilerin zararlı çıkacağını vurgulamıştı. 5G teknolojilerini geliştirme konusunda lider firma olduğunu belirten Çinli üretici, bu alanda rakiplere kıyasla hem daha uygun bir çözüm sunduğundan hem de teknolojinin dağıtıma hazır olduğundan dem vurmuştu. Amerika’nın müttefikleri vazgeçirme çabası da Huawei’nin esasen 5G ekipmanlarıyla ilişkin anlaşmalarına çoktan başlamış olmasıyla bağlantılandırılıyordu. Yeni başkanlık emrinin ardından Donal Trump’ın yasaklama kararını alması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Huawei’nin akıllı gözlük tasarımı