reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

Amerika Başkanı Donald Trump’tan Huawei ve ZTE yasağı

Amerika’da bir süredir gündemde olan Amerikan hükümeti çalışanlarının Huawei ve ZTE marka cihazları kullanmamaları konusundaki yasa tasarısı, Amerika Başkanı Donald Trump tarafından imzalandı.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Huawei’nin bir süredir Amerikan hükümetiyle yıldızı barışmıyor. Aynı şekilde bir başka Çinli üretici olan ZTE’de Amerika’nın radarına takılan markalar arasında yer alıyor. Amerika hükümetinin Çinli üreticilere karşı gündeme getirdikleri önlem politikasına ait yasa tasarısı ise Amerika Başkanı Donald Trump tarafından imzalandı. İmzalanan yeni yasaya göre hükümet görevlilerinin bu iki üreticiye ait cihaz ve teknolojileri kullanması yasaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Milli tehdit olarak görülüyor

Aylardır tartışılan bu durum, hükümetin son dakikada verdiği bir karar değil. ZTE özelinde konuşacak olursak bildiğiniz gibi Çinli üretici İran ambargosunu deldiği gerekçesiyle Amerika tarafından “cezalandırılmış” ve Amerikan üretimi yazılım ve donanım kullanması yasaklanmıştı. Huawei ile olan gerginlik ise uç noktalara kadar tırmanmıştı. Çinli devin Amerika pazarına girişini zorlaştıracak her türlü adım atılırken, firmanın Amerika’daki üniversitelerle yaptığı araştırma iş birlikleri gerilimi tırmandırmıştı.

İmzalanan yasaklama her iki firmanın da ürettiği tüm cihaz ve teknolojileri kapsamıyor. Firmaların ürettiği ancak veri takibi yapamayan teknolojilerin kullanımı yasaklanmıyor örneğin. Aynı zamanda aralarında Federal Haberleşme Komisyonu’nun da bulunduğu hükümet kollarına ellerinde bu markalara ait bulunan servis ve teknolojilerin değiştirilmesi için kaynak verileceği de belirtiliyor. Huawei, söz konusu yasağın hükümsüz, yanlış ve anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Yasaya karşı bir adım atıp atmayacakları şimdilik belirsiz.