reklamı kapat

POPÜLER

ZTE

Dev akıllı telefon üreticisi ZTE’nin geleceği için sürpriz gelişme

Çin’in en büyük telekomünikasyon üreticilerinden ZTE, Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ambargo sonrası operasyonlarına sona erdirdi. Ancak bu konuda bugün gerçekten sürpriz bir gelişme yaşandı.

ZTE biliyorsunuz şu an Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunuyor. Ülke şirketlerinden tam 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, bu yüzden geçtiğimiz günlerde ana operasyonlarını durdurma kararı almıştı. Bu karar sonrasında Qualcomm ve Intel gibi şirketlerle donanım için çalışamayacak firma, Android‘i kaybetme riskiyle de karşı karşıya deniyordu. Ancak bugün Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump’tan beklenmedik bir açıklama geldi. Trump, Twitter hesabından ZTE’nin sektöre hızlı şekilde tekrar geri dönmesi için Çin devlet başkanı Xi Jinping ile görüşme içerisinde olduğunu söyledi. Şirketin mecbur kaldığı bu karar yüzünden Çin’de çok fazla insanın işini kaybettiğini de belirten başkan, konu hakkında resmi makamlara gerekli bildirimler yapıldığını da yazdı.

Bilmeyenler için tüm bu olayın arkasında FBI, CIA ve NSA gibi kurumların ZTE’den çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia etmesi yer alıyor. Bu yüzden Pentagon Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri üstlerinde ZTE telefonların satılmasını dahi istemiyor. Bunu tüm dünya genelinde yer alan yüzlerce askeri üs için gerçekleştiren Pentagon, sebep olarak da “ulusal güvenliği” gösteriyor. Söylendiği kadarıyla bu telefonlar departman personeli için kabul edilemeyecek riskler oluşturuyor. Ancak bunların arkası tam olarak doldurulamıyor. İşte bu ve diğer ekonomik nedenler (ZTE ülke şirketlerinden çok büyük alımlar yapıyor) sebebiyle Donald Trump ciddi bir adım atmak zorunda kalmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu gelişme ZTE dışındaki diğer Çinli üreticiler için de iyi görünüyor

Amerika ile sorun yaşayan bir diğer şirket de yine dev isimlerden Huawei. Ürettiği telefonları artık Amerika Birleşik Devletleri’nde satamayan firma, bu görüşmelerden fayda sağlayacak gibi görünüyor. Ayrıca Xiaomi gibi ABD pazarına girmek isteyen diğer firmalar için de önemli adımlar atılıyor.

İlgili Video

Huawei’den anneler gününe özel video