reklamı kapat

POPÜLER

ZTE
ZTE

Dev akıllı telefon üreticisi ZTE’nin ambargosu için mutlu gelişme

Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ambargo sonrası operasyonlarını sona erdirmek zorunda kalan dev telefon üreticisi ZTE, gelen bilgilere göre geleceğini kurtarmış durumda.

Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile gündemden düşmeyen ZTE, biliyorsunuz son bir aydır çok zor zamanlar yaşıyor. Bu ambargo yüzünden ülke şirketlerinden tam 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, gelişmeler yüzünden ana operasyonlarını durdurma kararı dahi almıştı. Ancak bu gelişme üzerine Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump tarafından atılan adımlar meyvesini verdi. Wall Street Jonurnal’ın haberine göre ZTE’nin ambargosu kesin olarak kaldırıldı. Yani Amerika merkezli şirketlerden donanım ve yazılım almaya devam edebilecek firma, geleceğini kurtarmış gibi görünüyor. Ancak bu gelişmenin arkasında bazı büyük değişikler de bulunuyor. Ambargonun kaldırılmasına karşın şirketin yönetim konusunda çok köklü değişikler yapacağı belirtiliyor. Ayrıca şirketin yeni bir ceza daha (Daha önce 900 milyon dolar ödendi) ödeyeceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Hepsine ek olarak Çin’in ABD’ye yönelik bazı gümrük tarifelerini kaldırmayı kabul ettiği de söyleniyor. Ülkenin en büyük dördüncü telefon firması olan ZTE, tüm bunlar sonucunda operasyona yeniden dönüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZTE oldukça karlı bir şirket

Sürecin yakında iyice detaylanması bekleniyor. Olayın tatlıya bağlanmış olması çok güzel görünürken, bu durum diğer tüm Çin merkezli şirketler için de büyük önem arz ediyor. Örneğin Huawei Amerika sınırları içerisinde telefon satamıyor. Bunun da ilerleyen dönemde değişebileceği konuşuluyor.

İlgili Video

Şirketin geçtiğimiz yıl çok konuşulan telefonu