reklamı kapat

POPÜLER

ZTE

Popüler Çinli akıllı telefon üreticisine Amerika’dan ambargo

Amerika ile bir süredir gerilim içindeki Çinli telefon üreticisine beklenen ambargo geldi. Söz konusu üretici artık Qualcomm da dahil olmak üzere hiçbir Amerika firmasından herhangi bir parça satın alamayacak.

Önde gelen Çinli telefon üreticisi ZTE, Amerika Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı bir ambargo ile karşı karşıya. Firmanın Amerika ile ilgili gerilimi ise biraz geçmişe dayanıyor. 2016 yılında Amerika’nın İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle suçlanan şirketin, Amerika’dan elde ettiği teknolojiyi paravan şirketlerle İran’da sattığı belirtiliyordu. Teksas federal mahkemesi tarafından suçlu bulunan şirket geçtiğimiz yıl 890 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Şimdi ise gerilim biraz daha büyüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketlerin satış yapması yasak

Anlaşmaya göre Çinli üreticinin 4 kıdemli çalışanını kovup kalan 35 kıdemli çalışanın da kınama cezası vermesi gerekiyordu. Mart ayında ZTE, 4 çalışanı kovduğunu ancak diğerlerinin cezalandırılmadığını itiraf etti.

Amerika Ticaret Bakanlığı’nın pazartesi yaptığı yeni açıklama ise işleri daha da ciddileştirmiş durumda. Yapılan açıklamaya göre ZTE Amerika’dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak. Çünkü şirketlerin Çinli üreticiye ürün satması yasaklandı. Qualcomm Snapdragon işlemcilere yer veren ZTE’nin yeni ürünlerinde de bu işlemcilerin bir süre görmek mümkün olmayacak. Intel, Microsoft gibi şirketlerden de alım yaptığı bilinen Çinli üretici için bu ambargonun finansal açıdan zararı ise önümüzdeki aylarda netleşecektir. Söz konusu yasağın Amerikalı şirketlerin satışına geldiğini de ekleyelim. ZTE’nin Amerika’da telefon satmamasına ilişkin bir duyuru yapılmadı.