reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi

Huawei’nin yapamadığını Xiaomi yapacak

Huawei’nin Amerika’yla yaşadığı kriz, Xiaomi‘yi korkutmuşa benzemiyor. Firma, Huawei‘nin yapamadığını yapmaya hazırlanıyor.

Amerika ve Çin arasındaki teknoloji gerginliği, Çin’in önde gelen telefon üreticileriyle harlanmış durumda. Bildiğiniz gibi Huawei, Amerika pazarına girmekte hayli zorlanıyor. Firmanın CES 2018’de duyuracağı AT&T anlaşması son dakikada iptal edilmiş ve AT&T, firmanın akıllı telefonlarını satmayacağını açıklamıştı. Böyle olunca da CES 2018’de dönemsel Huawei CEO’su Richard Yu sert bir dille durumu eleştirmişti. Ancak gerilim orada kalmadı, daha sonra ZTE için de bir ambargo talebi ortaya çıkmış, gerekçe olarak Amerika’nın İran yaptırımlarını firmanın deldiği öne sürülmüştü. Geçtiğimiz günlerde Amerika cephesinde yine Huawei’yi hedef alan açıklamalar yapılmış, firmanın şimdiki dönemsel CEO’su Eric Xu, Amerika’ya ateş püskürmüştü. Görünen o ki Xiaomi bu sorunları atlatabileceğine inanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Amerika’ya açılacak

Çin’in Apple’ı olarak bilinen firma, önümüzdeki yıl Amerika pazarına gireceğini açıkladı. Kıdemli Başkan Yardımcısı Wang Xiang Reuters‘a yaptığı açıklamada Amerika pazarının çok cezbedici olduğunu kaydediyor. Firmanın mühendislik bölümünün mevcut cihazlar için Amerika’daki cihazların kullandığı ağa uyumlu versiyonlarını geliştirdiği belirtiliyor. “Umuyorum ki önümüzdeki yıl orada bir şeyler yapabileceğiz.” diyen Wang umutlu. “Bizi bu poiltik duruma sokacak herhangi bir sebep göremiyoruz.” diyen Wang, firmanın tamamen son tüketici için ürünler ürettiğine dikkat çekiyor. Bu noktada diğer Çinli rakiplerinden firma ayrılıyor. Çünkü Amerika’nın zorluk çıkardığı diğer iki firma aynı zamanda şebeke altyapısı için donanım üzerine de çalışmalar yürütüyor. Qualcomm’la bağlantıları güçlü olan Çinli dev, Amerika pazarına girişinde bu bağlantıların da etkisinin büyük olacağına inanıyor.