reklamı kapat

POPÜLER

Çin CPU GPU

Çin’den mobil dünyada “dengeleri değiştirecek” 47 milyar dolarlık dev hamle

Çin merkezli üreticiler ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki durumu sizlere sürekli olarak aktarıyoruz. Bu durum biliyorsunuz ZTE ve Huawei gibi üreticileri derinden etkiliyor. Ancak Çin hükümeti bunu gelecek için değiştirmek istiyor.

Hatırlamak adına Çinli telefon üreticisi ZTE, şu an Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunuyor. Amerika’dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, ciddi bir tehdit altında bulunuyor. Diğer taraftan Huawei de telefonlarını Amerika sınırları içerisinde satamıyor. Bunların arkasında FBI, CIA ve NSA gibi kurumların ZTE ve Huawei gibi firmalardan çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia etmesi yer alıyor. İşte bu sorun firmaların geleceğini riske atıyor. Çünkü Çin merkezli firmaların çoğu cihazlarını Amerika merkezli Qualcomm’un işlemcileri üzerine kuruyor. Çin ise 45 milyar dolarlık fon ile yerli çip sektörünü büyütmek istiyor. Bu sayede dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ülke, Amerika merkezli üreticiler ile aradaki farkı (Özellikle performans) kapatmayı da hedefliyor. Bunun için elinde üretim gücü bulunan ülke, CPU yani işlemci yanında grafik birimi yani GPU konusunda da gelişmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin çok büyük ve önemli bir adım atıyor

Hazırlanan bu büyük bütçeden en çok Huawei HiSilicon, Tsinghua Group ve Semiconductor Manufacturing International şirketlerinin yararlanacağı söyleniyor. Bu konuda yeni bir girişim duyuracağı da belirtilen Çin, süreçte çok ciddi görünüyor. Kendi GPU ve CPU birimlerini üretmesi ve rekabeti yakalaması herkes için iyi duran ülke, gerçekten sağlam bir adım atıyor.

İlgili Video

Huawei’nin kendi işlemcisini kullanan üç arka kameralı P20 Pro