reklamı kapat

POPÜLER

Misty II robot
Misty II robot
Misty II robot
Misty II robot

Gelişmiş programlama özelliklerine sahip kişisel robot: Misty II [Video]

Piyasada birçok kişisel robot modeli bulunuyor. Ancak biliyorsunuz bunların hemen hepsi sadece firmanın özelliklerini kullanıyor. Yani bu “kişisel” robotlar yeni özelliklerle kişiselleştirilemiyor. İşte bunu değiştirmek isteyen Misty Robotics, karşımıza Misty II ile çıkıyor.

Kişisel robot Misty II, direkt olarak Misty I’in üzerine geliyor. İlk sürümden farklı olarak daha geniş kitleye hitap eden robot, Sphero’dan çıkmış Misty Robotics‘in en yeni ve önemli ürünü konumunda. Dış görünüşü itibariyle çok da dikkat çekici durmayan robot, esas güzellikleri içerisinde taşıyor. Baktığımız zaman robotun çerisinde 4K kamera, üç adet mikrofon, Occipital 3D derinlik sensörü ve çift IR kamera bulunuyor. Bu altyapı ile bulunduğu ortamın üç boyutlu haritasını çıkartabilen robot, böylelikle kolaylıkla gezebiliyor. Tekerlekli bacak yapısıyla hızlı hareket edebilen robot, 35.56 x 25.4 x 20.32 cm boyutlarında. Ön yüzünde gözlerini de barındıran 4,3 inç LCD ekran yer alan robot, bu sayede bazı mimikleri karşı tarafa aktarabiliyor. Çıkartılabilir ve özelleştirilebilir kollarını hareket ettirebilen ürün, gücünü iki adet Qualcomm Snapdragon işlemciden alıyor. Bu işlemcilerle Windows IoT ve Android 7 işletim sistemlerini çalıştırabilen Misty II, ortamdaki engelleri algılayarak kazalardan da kaçınabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Programlanabilir robot Misty II

Bu kişisel robot direkt olarak programcılar, yazılım öğrencileri ve robot ile ilgili kişilere hitap ediyor. Burada Misty Robotics kişilere üç farklı programlama altyapısı sunuyor. İlk aşama Google’ın Blocky sistemini içeren giriş seviyesi bölüm, diğeri Python ve JavaScript için hazırlanan bölüm, diğeri ise direkt olarak üst seviye yazılımcılara özel bölüm. Bu sayede herkes tarafından özelleştirilebilen robot, gerçekten dikkat çekici görünüyor. 1.500 dolar başlangıç fiyatı çok da ucuz olmayan Misty, aralık ayında dağıtıma çıkıyor.

Video