reklamı kapat

POPÜLER

Huawei ZTE

Büyük üreticiler Huawei ve ZTE için kötü bir haber daha

Çin merkezli üreticiler ZTE ve Huawei ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sular bir türlü durulmuyor. İşte bu doğruluda atılan yeni bir adım iki şirkete de kötü birer haber daha veriyor.

Çinli telefon üreticisi ZTE, biliyorsunuz şu an Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunuyor. Amerika’dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, Android‘i kaybetme riskini de taşıyor. Aynı şekilde Huawei de artık Amerika Birleşik Devletleri’nden telefon satamıyor. Bunların arkasında ise FBI, CIA ve NSA gibi kurumların ZTE ve Huawei gibi firmalardan çıkan akıllı telefonların bilgi sızdırdığını iddia etmesi yer alıyor. Bunu halen somut olarak kanıtlamayan kurumlar, firmaların işlerini zorlaştırıyor. Şimdi bunlar arasına bir yenisi daha ekleniyor. Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Pentagon artık Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri üstlerinde ZTE ve Huawei telefonların satılmasını yasaklıyor. Bunu tüm dünya genelinde yer alan yüzler askeri üs için gerçekleştiren Pentagon, sebep olarak da “ulusal güvenliği” gösteriyor. Söylendiği kadarıyla bu telefonlar departman personeli için kabul edilemeyecek riskler oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei ve ZTE tüm suçlamaları reddediyor

Ancak tüm bunlara rağmen iki firma da kamuoyu önünde büyük prestij kaybı yaşıyor. Özellikle ZTE için çok zor günler kapıda görünüyor. Donanım değil ama Android işletim sistemini kaybetme riski firmanın akıllı telefon tarafından çıkması anlamına geliyor. Biliyorsunuz bu tehlikeye karşı Huawei de çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde duyduğumuz kadarıyla firma 2012’den bu yana kendi işletim sistemini geliştiriyor.

İlgili Video

Şirketin üç arka kameralı telefon P20 Pro