reklamı kapat

POPÜLER

Samsung

Samsung, mobil sektörü değiştirebilecek bir hamle içerisinde

ZTE biliyorsunuz Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ambargo sonrası operasyonlarına sona erdirdi. Bunu telefonlarında Amerika merkezli şirketlerden çıkan donanımları kullandığı için mecburen yapan şirket, alternatifler arıyor. Bunlardan bir tanesi de Samsung gibi görünüyor.

Kısaca hatırlamak adına ZTE şu an Amerika Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu bir ambargo ile karşı karşıya bulunuyor. Ülke şirketlerinden tam 7 yıl boyunca donanım satın alamayacak ve diğer servisleri kullanmayacak firma, zor zamanlar geçiyor. Başkan Donald Trump, Twitter hesabından ZTE’nin sektöre hızlı şekilde tekrar geri dönmesi için Çin devlet başkanı Xi Jinping ile görüşme içerisinde olduğunu söylüyor. Şirketin mecbur kaldığı bu karar yüzünden Çin’de çok fazla insanın işini kaybettiğini de belirten başkan, konu hakkında resmi makamlara gerekli bildirimler yapıldığını söylüyor. Ancak şimdiye kadar atılmış bir adım bulunmuyor. Ayrıca bu durum bazı diğer Çin merkezli üreticileri de etkileniyor.

İşte tüm bunlardan karlı çıkacak isim Samsung olacak gibi görünüyor. Gelen bilgiye göre firma Exynos serisi işlemcileri diğer üreticilere vermek için görüşmeler yapıyor. Bu işlemcileri Meizu 15 Plus haricinde kendi telefonlarına özel bırakan firma, burada özellikle ZTE firmasıyla planlar yapıyor deniyor. Bu firmaların 2019’un ilk yarısında açıklanacağı söylenirken, süreçte resmi açıklamalar da geliyor. Bu adımıyla Qualcomm ve Mediatek gibi işlemci üreticilerine sağlam bir darbe yapacak gibi duran firma, alana çok ciddi yatırım yapıyor. Geliştirilen işlemciler çoğu zaman Qualcomm tarafındaki eş değerlerinden daha iyi performans sergiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu duruma karşı Samsung gibi Çin de boş durmuyor

Söylediğimiz gibi Çin merkezli firmaların çoğu cihazlarını Amerika merkezli Qualcomm’un işlemcileri üzerine kuruyor. Çin ise 45 milyar dolarlık fon ile yerli çip sektörünü büyütmek istiyor. Bu sayede dışa bağımlılığı azaltmak isteyen ülke, Amerika merkezli üreticiler ile aradaki farkı (Özellikle performans) kapatmayı da hedefliyor. Bunun için elinde üretim gücü bulunan ülke, CPU yani işlemci yanında grafik birimi yani GPU konusunda da gelişmek istiyor.

İlgili Video

Huawei’den anneler gününe özel video