reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 2200

200 megapiksel Samsung kameralı ilk telefon belli olmuş olabilir

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 200 megapiksel kamera seviyesine çıkış yapıyor. Burada ilk çözüm ise ZTE’den gelecek gibi duruyor.

Sağlam kaynak Ice Universe geçtiğimiz ay firmadan yeni yılda 200 megapiksel çözünürlüğe sahip sensörler geliyor açıklamasıyla çok ses getirmişti. Yeni nesil modern işlemcilerin getirdiği inanılmaz işlem gücü sayesinde çözünürlük konusunda çıtayı oldukça yükseltecek denilen firma, yüksek ihtimalle 2021’de 200 megapiksel bir sensör tanıtacak ancak bu sensörü taşıyan akıllı telefonu 2022’ye bırakacak yorumları gelmişti. Ancak bu böyle olmayacak gibi görünüyor. Çünkü bir kaynak Samsung’un 200 megapiksel kamerasına sahip bir modelin yolda olduğunu aktarıyor. Bu modeli de ZTE Axon 30 Pro olacağı iddia ediliyor.

Selfie kamerasını ekran altına alma konusunda bir ilke imza atan ZTE, 200 megapiksellik sensör konusunda ilk olmayı kaçırmayacak gibi duruyor. 1/1.37 inç boyutta olduğu aktarılan bu Samsung imzalı sensör, aktarıldığı kadarıyla 16K’ya video çıkışına destek veriyor ve çift doğal ISO desteğiyle geliyor. Çift doğal ISO ile özellikle video tarafında fark yaratacak sensör, 1.28 um piksel boyutuna sahip ve “S5KGND” kod adıyla geçiyor. Bu sensörün ihtiyaç duyacağı işlem gücünü ise Snapdragon 888 ya da Exynos 2100 sağlayacak bilgisi geliyor.

Samsung, megapiksel konusunda çıtayı daha da artırmak istiyor

Teknoloji devi geçtiğimiz aylarda tam 600 megapiksellik bir sensör üzerinde de aktif olarak çalışıyor haberiyle gündem olmuştu. Firma telefon tarafındaki 4K / 8K video trendi ve zoom talebi nedeniyle çözünürlüğün ve bağlı olarak kamera çıkıntılarının çok büyüdüğünü ve bunu ISOCELL ile çözeceklerini belirtiyor. 600 megapiksel elbette halen gerçekten inanılmaz görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sensör ile daha önce yaptığı açıklamada insan gözünü geçeceğiz diyen Samsung, mobil fotoğrafçılık konusunda çıtayı hiç olmadığı kadar yukarı taşımayı hedefliyor. Firmaya göre insan gözü 500 megapiksel eşdeğeri bir çözünürlüğe sahip. Burada 600 megapiksel seviyesine çıkarak inanılmaz bir adım atacak şirket, bu yeni sensörü halen tam olarak ne zaman tanıtacak bilmiyoruz.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan çok ilginç akıllı telefon konsepti